Reklam
  • Reklam
DEĞİŞİMİN TAM ZAMANI
Reklam
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

DEĞİŞİMİN TAM ZAMANI

21 Mart 2018 - 09:01

Samsunlu İşadamı Ahmet Özyazıcı.
Özyazıcı İnşaat, Aslı İnşaat, Torun Yapı, Torunlar-Özyazıcı İş Ortaklığı ile Özyazıcı İnşaat-Karadeniz Örme Proje Ortaklığı'nın sahip olduğu şirketler.
Nish İstanbul (Çobançeşme), Hlakalı'daki Ihlamur Evleri, Maltepe Kiptaş 1’inci Etap, Silivri Kiptaş Konutları, Ihlamur AVM, İkitelli'de Kiptaş 5’inci Etap 2’nci Kısım, Başakşehir Devlet Hastanesi ve Ünalan Konutları şimdiye kadar tamamladığı projelerden bazıları.
Özyazıcı şimdi de memleketi Samsun’a vakıf üniversitesi kurmak için yer arayışında.
Bu amaçla geldiği Samsun'da dün Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın da misafiri oldu. Yılmaz da Samsun’a yapılacak olan yatırımların önünü açmak için büyük çaba harcadıklarını bir kez daha vurguladı.
Samsun'un yatırım ihtiyacı her geçen gün büyüyor.
2017 yılının ocak-aralık döneminde Samsun'da toplam 804.4 milyon TL sabit yatırım tutarlı ve toplam istihdam sayısı 1847 kişi olan 4 adedi yabancı sermayeli toplam 88 adet yatırım teşvik belgesi alındı.
Bu sürede Samsun'un yatırım teşvik belgelerinin adet payı, Türkiye ile kıyaslandığında yüzde 1.18, sabit yatırım tutar payı ise yüzde 0.45. 
Yani devede kulak bile değil.
Bu yıl yatırımda istenilen seviyeye geleceğimizin işaretleri var mı diye baktığımızda ise; ocak ayı itibariyle Samsun'da toplam 67.3 milyon TL sabit yatırım tutarlı ve toplam istihdam sayısı 366 kişi olan toplam 8 adet yatırım teşvik belgesi alınmış durumda.
Samsun ekonomisinin güçlendirilmesi gerektiğini Vali Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, neredeyse her fırsatta dile getiriyorlar.
Samsun'daki işsiz sayısının 40 binlerde olduğu akla getirildiğinde, hava kadar, su kadar yatırıma ihtiyaç duyduğumuz ayan beyan ortada.
Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer almak gibi bir hedefi var.
Samsun'un hedefi ise, Türkiye’nin ilk 10 ili arasında yer almaktı.
Bu kentin kentsel sorunlarının yanı sıra ekonomiyi de dert edinen valisi ve büyükşehir belediye başkanı var da, sanayi ve ticaret odası var mı?
Yoksa bizzat kendilerinin düzenlediği ‘Samsun’da var, Samsun için al’ projesini unutup bir hayır işi için bile başka şehirlere yelken açan oda yöneticileri mi iş başında?
2023 yılında Samsun, Türkiye’nin ilk 10 ekonomisi arasına bu vizyonsuzlukla mı taşınacak?
Bu kentte iddia ve vizyon sahibi başka işadamları yok mu?
Hazır zamanı gelmişken; şimdi şapkayı öne alıp hayata geçirmenin tam vaktidir derim.
Yoksa ‘metal yorgunluk’ sözünü siz sadece,  siyaset için mi anladınız?

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar