DEPRESİF MİYİM NE?
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

DEPRESİF MİYİM NE?

04 Kasım 2021 - 09:47

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçen yaz aylarında açıkladığı bir istatistik gözlerden kaçtı.

Malum gündem korona virüs olunca, insanlar da canının derdine düştü, bu rakamlarla çok da ilgilenen olmadı.

Koca'nın açıkladığı bilgiye göre; Türkiye'de son 3 yılda 61 milyon kişi sinir sistemi ilacı, 12.3 milyon kişi de 'antidepresan ilaç' kullanmış.

Toplumun ruh sağlığı bozulmuş durumda.

Rakamlar bununla da sınırlı değil. Örneğin; 2017 ile 2020 yılları arasında 15 milyon 405 bin kişi, psikiyatri kliniklerine başvurmuş.

Yani resmi veriler, Türkiye'de yaklaşık her 3 kişiden 1'inin sinir ilaçlarıyla, ayakta kalmaya çalıştığını ortaya koyuyor.

Son dönemlerde reyting rekorları kıran 'Kırmızı Oda', 'Masumlar Apartmanı' ya da psikolojik-gerilim konulu diğer dizilere ve sinema sektörüne bakarsanız, durum zaten bütün açıklığıyla ortada.

Uzmanlar antidepresan kullanımındaki artışın, cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına ulaştığını belirtiyor.

Böyle giderse önümüzdeki 10 yıl içerisinde nüfusun yarısı, antidepresan kullanıyor olacak. 

Özetle 'depresif bir toplum' olmaya doğru adım adım gidiyoruz.

Nasıl olmayalım;

Her gün kadın cinayetlerinin, yaşandığı, doğanın, insan ve hayvan hayatının değerinin kalmadığı, binlerce gencin işsiz gezdiği, insanların evine ekmek götürmekte zorlandığı, çarşıdaki hesabın eve uymadığı, komik enflasyon rakamlarına inanmamızın beklendiği bir ortamda sel felaketleri, orman yangınları, depremlerde yitip giden canlar, her gün değişen siyasi gündem, mülteci krizi, terör ve şehit cenazelerinin geldiği bir ülke.

Hepsini üst üste koyduğumuzda maskeden fazla antideprasan kullanıyor artık toplum.

Böyle bir ortamda, ruh sağlığını korumak zaten büyük mucize!

Bu yüzden de mazeretim var;

Asabiyim ben!

***

Samsunlu gazeteci meslektaşım Has Haber'in İmtiyaz Sahibi Hasan Benzer'in 11 yaşındaki evladı Yiğit, korona virüs tedavisi sonrasında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Merhum yavrucağa Allah'tan rahmet, acılı ailesine büyük sabır diliyorum.

Aşıları eksik olanlar ya da aşı yaptırmayanlar; bu illet küçücük bir yavrucağı bile ailesinden koparıyor. Lütfen aşı olmayı ihmal etmeyin. Çocuklar anasız babasız, aileler evlatlarını kaybetmesin! 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar