DHA'DA ÇALIŞAN ANNE OLAMAZ MI?
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

DHA'DA ÇALIŞAN ANNE OLAMAZ MI?

13 Nisan 2022 - 09:13

Bugün bu köşede, daha iki ay önce anne olmanın büyük mutluluğunu yaşamış Demirören Haber Ajansı (DHA) Samsun muhabiri meslektaşım Zeynep Irmak Gürşen'in sosyal medya hesabında yayınladığı mektubuna yer vermek istiyorum.

Türkiye'de kadın cinayetleri, kadına yönelik ayrımcılık ve kadına yönelik şiddet olaylarını en fazla gündemine getiren ve kamuoyunda duyuran, bir medya kuruluşunda yaşanan büyük ayıba sevgili Irmak'ın bu mektubunda şahit olacaksınız çünkü.

Bakın ne diyor, sevgili Irmak;

"Ben bir gazeteciyim. Bu işi her daim severek yaptım, hedefimse her daim daha iyisini yapmak oldu. Çalıştığım her kurumla bir aile oldum. Şimdi öyle bir şeyin içine düştüm ki, yıllarca haber yazdığım klavye bana yabancı oldu ve ne yazacağımı bilemiyorum.

DHA'da 2 buçuk senedir telifli muhabir olarak çalışıyorum. Ancak tam mesai ile gecemi gündüzüme katarak çalıştım. Hem muhabirlik hem canlı yayınlar hem de redaktör olarak görev yaptım. Muhabir arkadaşlarımın haberlerini ulusala taşımak için kendi haberimden ayırt etmeden düzenledim ama meğerse bunların hiçbiri görülmemiş.

Aralık ayında anne oldum, bu süreçte izne ayrıldım ve nisan ayında işime dönmek için plan yapıyorken, bugün anne olduğum için işime son verildi.

Nedeni ise 'siz anne oldunuz, süt izniniz olacak, sahada aktif görev yapamayacaksınız, çocuğunuz hasta olur' gibi türlü türlü akla mantığa uymayan sadece varsayımlara dayanan bahaneler.

Gelinen bu noktada ne diyeceğimi de bilemiyorum. Evet, ben anne oldum ama siz insan olamadınız."

Irmak'ın sosyal medya hesabında Demirören Haber Ajansı yönetimine ithafen yazdığı mektup işte böyle.

Ne haklı değil mi; "Ben anne oldum ama siz insan olamadınız."

Benim şimdi asıl merak ettiğim, Demirören Grubu'nun Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay'ın, DHA muhabiri Irmak Gürşen'in sırf anne olduğu için işten çıkarılmasına nasıl tepki göstereceği…

Çünkü kendisi 2018 yılında Hürriyet, Posta, Fanatik, Kanal D, CNN Türk,Teve2, Dream ve D-Smart markalarının gruba katılmasıyla birlikte Demirören Medya Holding’in Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini icra ediyor.

Daha da önemlisi, özgeçmiş profilinde yer alan ifadelere göre; "kadınların ekonomik yaşama katılmalarının, iş hayatında aktif rol almalarının ekonomik büyüme ve kalkınmada kilit noktalardan biri olduğuna inanan" bir iş kadını kendisi...

Üstelik Kadın ve Demokrasi Derneği'nin de üyesi.

Meltem Hanım'ın, DHA bünyesinde görev yapan çiçeği burnunda bir anne olan, meslektaşımın bu şekilde işten atıldığından haberi olduğunu hiç sanmıyorum.

O yüzden de en fazla ona seslenmek istiyorum;

DHA Samsun Muhabiri Irmak Gürşen'in, 'anne' olduğu gerekçesiyle iş akdinin hukuksuz bir şekilde feshedilmesine tepki gösteriniz. Biran önce bu ayıbı düzeltip, Irmak Gürşen'den özür dileyiniz. Bu ayıba neden olan o bıyıklı yönetime de gereken dersi veriniz.

Unutmayın, ‘kadın kadının kurdu değil yurdudur.’

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar