DİSK'İN RAPORU NE ANLATIYOR?
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

DİSK'İN RAPORU NE ANLATIYOR?

09 Şubat 2019 - 09:07

DİSK-AR, 2018’de çalışma yaşamına ilişkin araştırma raporunu yayınladı.

Rapor, ekonomik durgunluğun ve küçülmenin, yüksek enflasyon ve yüksek işsizliğin birlikte görüldüğü 2018 yılında yaşananların uzun vadeli olacağını ortaya koyuyor.

Rapora göre, bir yandan tırmanan fiyatlar diğer yandan tırmanan işsizlik ve geçim şartlarının zorlaşması, ekonomik sorunların özellikle çalışanlar ve emekçileri zor durumda bırakacak.

Raporda ayrıca ekonomide yaşanan en dikkat çekici durumun ekonomik büyümedeki yavaşlama olduğu belirtiliyor. Buna göre büyümedeki düşüş, istihdamı olumsuz etkileyecek ve işsizlikte artışa yol açacak.

Rapora göre 2018'de yaşanan ve yaz aylarında döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle iyice hissedilen sıkıntı, sanayi üretimini vurmuş durumda.

Bilindiği gibi kasım 2018’de sanayi üretimi bir önceki yılın kasım ayına göre yüzde 6,5 oranında azaldı. Sanayi üretimindeki daralma ise daha fazla işsizliğin habercisi anlamına geliyor.

Sanayide kapasite kullanımının 2018 aralık ayında 5 puan düşerek 74’e gerilemesinin sonucu da istihdam azalışına işaret ediyor.

En büyük sıkıntı ise raporda da belirtildiği gibi enflasyon.

Şu anda Türkiye enflasyonda açık ara lider durumunda. Enflasyondaki yükseliş Türkiye’yi OECD ülkeleri içinde tüketici fiyatlarının en yüksek olduğu ülke haline getirdi. Türkiye OECD ortalamasının 8,5 katı, AB ortalamasının 12 katı enflasyona sahip durumda. TÜİK'in son ocak raporu da mutfak enflasyonunun yüzde 31’e yükseldiğini ortaya koydu. Yani mutfakta yangın büyüyor.

Rapora göre krizin ekonomik ve toplumsal etkileri konkordato ilanları, şirket iflas ve ödeme güçlükleri, işten çıkarma, ücretsiz izin, üretimi durdurma, üretimi azaltma biçiminde görülüyor.

Raporda farklı detaylar da var, isteyen okuyabilir.

Bu gidişatın önüne geçmek ise sıkı bir para ve maliye politikası ile mümkün olabilir.

Bu önlemler de herkesin üzerinde hemfikir olduğu gibi 31 Mart seçimlerinin ardından başlayacak.

Yani öyle görünüyor ki bu yıl da, toplumun her kesimi özellikle de dar gelirliler ve ücretli kesim için çok zor geçecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar