EĞİTİMDE TARİKATLAR SAVAŞLARI
Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

EĞİTİMDE TARİKATLAR SAVAŞLARI

05 Ağustos 2022 - 15:00

31 Haziran'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)'de sorulan soruların, Yediiklim Yayınları’nın deneme sınavlarından aynen alındığı iddiasıyla başlayan skandal, büyüyor da büyüyor.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün görevden alınması ve KPSS sınavının iptal edilmesiyle sonuçlanan 'skandal', perde arkasında ise Türkiye'de eğitim sistemi üzerinde tarikatlar arasındaki savaşlar olduğu iyice görünür hale geldi.

Şöyle ki bilindiği gibi Türkiye'yi işgalin eşiğine getiren 2016 CİA-FETÖ darbe girişiminin ardından, tarikatlar arasında eğitimde FETÖ'nün bıraktığı boşluğu doldurmak için büyük bir mücadele başladı.

Bilindiği üzere, FETÖ devlet kadrolarından ayıklanmaya başladıktan sonra devreye Menzil grubu girdi. Nakşibendi tarikatı da eli boş durmadı.

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'nda imzalanan çeşitli protokollerle, çeşitli projeler veya yarışmalar devreye sokularak, bu tarikatların öğrencilerle buluşmaları sağlandı.

Bu yarışmaları öyle fizik, kimya, matematik, Türkçe gibi bilimsel bilgilere dayalı soruların sorulduğu yarışmalar olarak düşünmeyin.

Örneğin 'Ufka Yolculuk' Bilgi Yarışması adıyla düzenlenen bir yarışma var. Bakanlık bunun için geçen yıl bütün İl Milli Eğitim Müdürlüklerine genelge bile gönderdi. 'Bu yarışmaları kendi illerinizde düzenleyin' diye.

Şimdi bu Ufka Yolculuk Yarışması'nın asıl organizatörü Nakşibendi tarikatına yakınlığıyla bilinen Server Vakfı.

Kitap, Prof. Dr. Mahmut Esad Coşan'ın Kuran ve Sünnetle ilgili daha önce yaptığı sohbetlerden derlenen ve özel olarak hazırlanan ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ isimli kitabını referans alıyor. Yarışmaya katılan öğrencilere bu kitap etrafında sorular yöneltiliyor.

Şimdi gelelim asıl meseleye; Bu yarışmanın 2017 yılında Kahramanmaraş'ta düzenleyicisi ise Fikret Işık.

'Kim bu Fikret Işık?' diye sorarsanız;  

KPSS’nin 31 Temmuz günü yapılan Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumundaki bazı soruların, deneme sınavı ve ders videolarında yer alan sorularla aynı olduğunun ortaya çıktığı Yediiklim Yayınları'nın, kurucusu olan kişi.

Diğer ortağı ise Selim Işık.

Şirketin kurucularından Fikret Işık, kurumda iki sene müdür olarak çalıştıktan sonra 2007 yılında hisselerini Nafiye Işık’a devrediyor.

Şirketin diğer kurucusu Selim Işık ise hisselerini 2009’da şirketin şimdiki sahibi Münir Çelik ve Mustafa Çelik’e devretmiş durumda. Yediiklim'in şimdiki genel müdürü de Münir Çelik.

Anlayacağınız, KPSS'deki skandal iddiaların ardından gündeme gelen Yediiklim Yayınevi, aslında Nakşibendi tarikatına yakın bir yayınevi.

2003'te dergi çıkarmaya başlayan kurum 2005'te limited şirketi unvanını almış. KPSS, ALES, YDS, SPK, GYS dahil birtakım kurum sınavlarına da hazırlık amacıyla kitap ve soru bankası yayınlıyor.

Kurumun Türkiye'de toplam 69 ilde şubesi bulunuyor. Yediiklim'in merkezi Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde.

Yediiklim Yayıncılık, ÖSYM'den ihale de almış geçen mart ayında.

Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe dil düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılan Türkçe dil sınav sorularını içeren soru kitapçıklarının basılması, dağıtılması, toplanması ve okunması için açılan ihaleyi kazanmış. Kurumun 15 Mart 2022'de kazandığı ihalenin maliyeti yaklaşık 17 milyon TL.

İşte tüm bu fotoğrafı gözümün önüne getirdiğimde, görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün ayrılırken yaptığı, ‘Birileri düğmeye bastı’ açıklamasının ardında da ben 'tarikatlar arasındaki güç ve yetki mücadelesi'nin işaretlerini görüyorum.

 Bu arada Halis Aygün'den boşalan koltuğa kim geldi? Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy.

Söylemeden geçmeyim; yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy ise İsmailağa Cemaati'nden.

Kamusal bir hizmet olan eğitimin, tarikat ve cemaatlere devrinin ne tür sonuçlar üreteceğini görebildiniz mi?

Binlerce milyonlarca gencin geleceğiyle, işiyle, aşıyla, ekmeğiyle oynanıyor.

Dikkat edin ve çocuklarınızı Menzil gibi, Nakşibendi veya başka tarikat, cemaat gruplarına kaptırmayın!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar