FAHRETTİN KOCA'YA ÇAĞRI
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

FAHRETTİN KOCA'YA ÇAĞRI

21 Nisan 2021 - 11:15

 

Türkiye'de son 24 saatte 318 bin 869 kovid-19 testi yapıldı, 55 bin 149 kişinin testi pozitif çıktı, 341 kişi hayatını kaybetti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, İstanbul'da yoğun bakım yataklarında doluluk oranının yüzde 71,4 olduğunu bildirdi. 

Bakanlık, kovid-19'la mücadele kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarının 20 milyonu aştığını duyursa da Türkiye'de neredeyse her 4 kişiden biri sırası geldiği halde korona virüs aşısını yaptırmadığı ortaya çıktı.

Hatta bakanlık, bu kişileri ikna etmek için harekete geçti. "Aşı timleri" oluşturularak, ev ev gezilmesi, bu kişilerin aşı yaptırmama nedenlerini araştırma kararı aldı.

Bugüne kadar sırası geldiği halde aşı olmayanların oranı 65 yaş ve üzerinde yüzde 23,6 gibi yüksek bir rakam.

Ama diğer taraftan sırası geldiği halde bir türlü aşı olamayanlar da var.

Mesela benim kardeşim Ali.

33 yaşında ama hala aşı olamadı. 

'30 yaş üstüne sıra daha gelmedi' diyebilirsiniz ama durum sizin bildiğiniz gibi değil.

Çünkü Ali; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 1.5 ay önce yapılan açıklamada, aşı yapılacak riskli gruplar arasında yer aldığı ve aşı yapılacağı söylenen binlerce down sendromlu yetişkinden sadece biri.

Aramadığım, başvurmadığım Sağlık Bakanlığı numarası kalmadı. Hatta Samsun İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile bile görüştüm. Samsun'daki kayıtlı down sendromlu yetişkinlerin isimleri bile müdürlüğe teslim edildi.

Ama hala hiçbir ilerleme yok.

Alo 123'e Ali için gönderdiğim bütün mesajlarda 1.5 aydır, 'riskli grupta değilsiniz' mesajı geldiği için, bir türlü randevumuzu alamıyoruz.

Bir tarafta aşılama için ikna timleri kurup kapı kapı gezen sağlık ekipleri, diğer tarafta çocuklarına aşı yaptırmak için adeta savaş veren down sendromlu aileleri. 

Çocuklarımızın bağışıklık sisteminin ne derece zayıf olduğunu en iyi bilen bizleriz. Ve her gün çocuklarımız enfekte olacak ve ağır bir durumla karşı karşıya kalacağız korkusuyla yaşıyoruz.

Down sendromlular gününde; "Down sendromlular, algıları ve duygularıyla özel insanlardır. Onları anlamaya çalışalım. Biricik olan dünyalarına karşı hassas olalım" diye seslenmiştiniz ya Sayın Bakan.

Şimdi aynı hassasiyeti biz sizden bekliyoruz.

Bizleri anlamaya çalışın ve aşılarının yapılması konusundaki kargaşayı bir an önce çözün lütfen!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar