FİYASKO
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

FİYASKO

26 Haziran 2019 - 09:11

Maarif Hareketi projesi Samsun'da 2016-2017 eğitim öğretim yılında başlamıştı.

Bu eğitim-öğretim döneminde 3'üncü yılını doldurdu.

Hedeflerinin arasında o yıllarda 34'üncü sırada olan eğitimdeki başarıyı ilk 20 hatta ilk onlara çıkarmak vardı.

Proje herkesi olduğu gibi beni heyecanlandırmıştı amaa...

Bu yılın Liselere Geçiş Sınavı'nın sonuçlarına ilişkin illerin başarı durumlarını ortaya koyan veriler beli oldu. 

2019 LGS sonuçlarına göre Samsun sınav başarısında yine 34'üncü sırada.

Bir basamak bile ilerleme yok.

Samsun'da 'nitelikli' olarak listelenen bir liseye girmek için ter döken ve yıl boyunca bu sınava hazırlanan öğrencilerin, LGS'de net ortalaması 6,25.

Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, Fen Bilimleri ve Matematik testlerinden oluşan 90 soruya verilen net ortalaması 6.25.

Durum facia yani.

Test türlerine göre bakıldığında ise 20 soruluk Türkçe testindeki ortalama net sayısı; 10,12, 10 soruluk İnkılap Tarihi testine ilişkin net sayısı; 6,29, 10 soruluk Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testindeki ortalama net sayısı; 6,21, 10 soruluk İngilizce testindeki ortalama net sayısı;  3,91,  20 soruluk Fen Bilimleri testindeki net ortalaması; 7,83 ve 20 soruluk Matematik testindeki net ortalaması ise 3,13.

Samsun'da öğrencilerin başarısız olduğu ve Türkiye ortalamasına göre; en fazla geride kaldığı test türü ise İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük. Net ortalaması 6,29 olarak hesaplanan bu soru türünde, Samsun, tüm iller arasında 42'nci sırada.

Halbuki 3 yıldır uygulanan Maarif Projesi ise il genelinde destekleme yetiştirme kurslarında öğrenci sayısının 68 bin 506'dan, 76 bin 67´ye, okullarda yürütülen yerel projelerin sayısının bin 384´ten 2 bin 560’a çıkarıldığı ve kitap okuma oranının da yüzde 40 arttığı belirtiliyordu.

Üstelik böyle bir projenin yürütülmediği Karadeniz illerinden Rize, Türkiye'de LGS'de başarı gösteren ilk 4 il arasına girdi, Trabzon ise 5'inci sırada yer aldı, Sinop 11'inci, Ordu 12'nci, Artvin 22'nci olarak, Samsun'u LGS başarısında geride bırakan iller arasında yer aldı.

Üzülerek belirtmem gerekiyor; anlaşılan Maarif Projesi de bekleneni veremedi.

Ne yazık ki bir kez daha dağ fare doğurdu!

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Simge Yılmaz
    2 ay önce
    Gülsüm Hanım Tebrikler. Samsun Milli Eğitim konusunun üzerine gitmenizi tavsiye ediyorum. Malesef eğitim dışında Herşey var. Rant Var. Samsun Akedemi palavrasınıda araştırın. Samsun il milli eğitim müdürü personeli ile komple değiştirilmelidir. Eğitime Zerre katkıları yoktur Birde olumlu giden Herşeye köstek olmuşlardır. Bu başarısızlığın hesabını sorma cesaretin dolayı tebrik ediyorum

Son Yazılar