GOLF SAHASININ STATÜSÜ MÜ DEĞİŞİYOR?
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

GOLF SAHASININ STATÜSÜ MÜ DEĞİŞİYOR?

07 Nisan 2021 - 10:54 - Güncelleme: 07 Nisan 2021 - 11:39

 

Samsun'un yerel basınında kente bir golf sahası kazandırılması gerektiğine yönelik Türkiye'de marka olmuş bir iş insanının önerisini, yıllar önce yerel basında yazdığımda kimse ciddiye almamıştı.

Sanırım yıl 2007 ya da 2008'di.

O zamanlar ortada ne bir golf sahası ne de şimdi golf sahası olarak kullanılan dolgu alanı vardı. Belki yeni yeni doldurulmaya başlanmıştı.

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu öneriye sıcak baktı ve sonraki yıllarda Atakum'da yeni emniyet binasının karşısındaki dolgu alanı, uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapacak gerçekten modern bir golf sahasına dönüştürüldü.

Büyükşehir Belediyesi, pandemiden önce bu tesisin Türkiye Golf Federasyonu tarafından işletilmesinin daha doğru olacağı düşüncesiyle de 2019 yılında federasyona kiraladı. 

Federasyon ise 5 yıllığına kiraladığı golf sahasını ancak 1 yıl işletebildi. 

Korona virüs salgını nedeniyle tüm spor müsabakaları ve turnuvalar iptal edilince, federasyon anlaşmayı bozdu, golf sahası da atıl bir duruma geldi.

Bu tesis, pandemi sonrasında yeniden işler hale gelebilir diye düşünebilirsiniz ama kazın ayağı hiç de öyle değil.

Aynı anda 3 bantta turnuvaların yapılabildiği bu sahanın bakımı, Büyükşehir'e gerçekten bir hayli pahalıya patlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda yıllık 1.5 milyon TL bakım masrafı vardı. Günümüzde yıllık bakım masrafının 3 milyon TL'yi bulduğu söyleniyor.

Şimdilerde ise Büyükşehir Belediyesi yana yakıla işte bu giderden kurtulmanın yollarını arıyor.

Golf sahasının son taliplilerinin Katarlılar olduğu biliniyor.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin teyzesi Münire Nasır El-Misnad ile beraberindeki akrabaları, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından Golf Tesisleri’nde misafir edilince, herkesin dikkati yine tesislere çevrilmişti.

'Golf sahası Katarlılara veriliyor' iddiaları gündeme gelince Başkan Mustafa Demir'i arayıp, "İddialar doğru mu? Tesisleri Katarlıları mı devrediyorsunuz?" diye sormuştum.

Başkan Demir önce; "Nerden çıkarıyorsunuz bunları. Konusu bile geçmedi" dedi ama peşinden de ekledi: "Golf sahasını kiraya vermek için hazırlık yapıyoruz bu doğru ama Katarlılara sadece kahve ikram ettik."

Demir tam olarak doğrulamasa da Katarlıların tesisleri incelediği ortada. Yaz aylarında yine geleceklermiş bakalım ne olacak?

Öğrendiğime göre aslında golf sahasının tek taliplisi Katarlılar değil. Moda deyimiyle 'yerli ve milli' talipliler de var.   

Örneğin halen AK Partili bir milletvekilinin bu tesislerin işletmesini almak istediği kulislerde konuşuluyor. 

Ayrıca Samsun'a golf sahası kurulmasının fikir mimarı olan iş insanı da yine tesislere talip oldu ama bu talebine Büyükşehir sıcak bakmadı.

Bunun yanı sıra Atakum Belediyesi bile 'tesisleri kiralayabilir miyiz?' diye bir fizibilite çalışması yaptırdı. 

Ancak onlar da ‘borç yüzünden haciz üstüne haciz gelen bir belediyenin yıllık 3 milyon TL masrafı olan bu tesisleri kiralamasına millet ne der?’ düşüncesiyle geri adım attı.

Sonuç olarak Samsun Büyükşehir Belediyesi, elde kalan 27 milyon liralık tesisi tekrar kiraya verecek.

Verecek ama ne şartlarda?

Bu tesislerin olduğu alanda 'düğün salonu, restoran, eğlence merkezi' gibi yeni yapılaşmalar için de öneriler geldiği ve Başkan Demir'in de tüm bunlara sıcak baktığı konuşuluyor.

Golf sahası Katarlılara kiralandı diyelim, 'statüsü'nü de değiştirecek bir anlaşma yapılır, bahsedilen yeni yapılaşmalar gündeme gelirse ne olacak?

Asıl kızılca kıyamet o zaman kopacak sanırım.

Sonuçta bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var değil mi?

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar