GÜLDÜRMEYİN BENİ
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

GÜLDÜRMEYİN BENİ

27 Eylül 2021 - 16:14

TEKNOFEST;  Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali.

Teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler ve çeşitli etkinliklerle 2018 yılından bu yana Türkiye'nin en büyük festivali haline geldi.

İyi de oldu; bu sayede gençlerin teknolojiye olan ilgisi daha da arttı.

Biliyor musunuz TEKNOFEST'in ilk temelleri aslında Samsun'da atılmıştı.

Nasıl mı?

1996 yılıydı. Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık Kulübü, üst üste üç yıl Havacılık Festivali düzenleyerek, çok sayıda pilot, teknisyeninin yanı sıra, üniversite öğrencilerini ve havacılığa meraklı binlerce kişiyi, Samsun'da bir araya getirmişti.

İşte o festivaller, Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde bir Havacılık Yüksekokulu kurulmasının da önünü açtı.

Daha sonra yine üniversite bünyesinde UZAYTEM adı verilen ve 20'ye yakın uçak pilotu ile PCR ve PPL eğitimlerinin verildiği, hatta uçak kanadı ve gövdesinin dahi üretildiği bir kompozit atölyesine de sahip bulunan, bir yapı oluşturuldu.

UZAYTEM'de, herkesi heyecanlandıran çok önemli bir proje bile hayata geçirildi.

İki kişilik ilk milli eğitim uçağı projesi.

Adını da 'Doğan' koymuştuk.

Başlangıçta her şey çok iyi gidiyordu. Doğan bütün imkansızlıklara rağmen hızla ilerledi, gövdesi yapıldı, kanatları takıldı.

Sıra artık motora gelmişti. Yine Samsun'da üretilecek motor için çözüm de bulundu.

Ancak 2018 yılında her şey tersine döndü. OMÜ'nün rektörü değişti, 19 Mayıs ilçesinde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Sivil Havacılık Yüksekokulu kurulmasının mimarı olan profesör görevden el çektirildi, “Doğan” projesinin ise ödenekleri kesilerek yapımı durduruldu. 

THY ile yapılacak olan uçuş eğitim protokolü, simülatör-teknik personel eğitim merkezi ve benzeri hedeflerden uzaklaşıldı. Havacılık çalışmaları geriletildi. 

Altı aydan fazla süren belirsizlik nedeniyle ise birçok deneyimli pilot,  kurumdan uzaklaşarak başka havacılık şirketlerine geçti.

Herhangi bir havacılık tecrübesi bulunmayan yöneticiler, UZAYTEM’in başına getirildi.

Durum böyleyken Samsun Üniversitesi kuruldu ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) bünyesindeki Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile Sivil Havacılık Yüksekokulu, bir gecede Samsun Üniversitesi'ne bağlandı.

Yeni üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın ise; ilk iş olarak UZAYTEM’in adını değiştirdi; Samsun Havacılık Akademisi oldu.

Aradan geçen süreçte pandemi nedeniyle son 1.5 yıldır olumsuz etkilense de uçuş eğitimleri kısmen de olsa veriliyor akademide. Ama eskisine göre daha az pilotla.

Doğan'a ne mi oldu?

Türkiye'nin ilk milli iki kişilik eğitim uçağı olması planlanan ve seri üretime geçmesiyle, Samsun'da uçak yan sanayisinin gelişmesine olanak sağlamasının yanında, üretimiyle ekonomik katma değer de sağlaması beklenen bu proje, ne yazık ki tamamen bitirildi.

Türkiye’yi belki de havacılık merkezi haline getirecek bir projenin daha ruhuna Fatiha okundu.

Şimdilerde etrafta, 'TEKNOFEST'i Samsun'da yapalım' diye sesler duyunca benim de aklıma; Doğan'ın, kompozit atölyesinin ve UZAYTEM'in başına gelenler geldi.

Doğan'ın gövdesi ve kanatları nerede o bile belli değil. Belki de tozlu bir rafa kaldırıldı, atıl bir durumda uçacağı günleri bekliyor.

 Anlayacağınız; Samsun'daki birçok proje gibi, bir kez daha yılların emeği ve onca para yine heba oldu.

'TEKNOFEST'i Samsun'da mı düzenleyelim' dediniz?

Güldürmeyin beni!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar