GÜLE GÜLE EFSANE KAPTAN!
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

GÜLE GÜLE EFSANE KAPTAN!

19 Ekim 2021 - 08:00

Samsunspor otobüsünün Malatya deplasmanına giderken kaza yaptığı 20 Ocak 1989'da lise son sınıf öğrencisi genç bir kızdım.

Haberi öğrenir öğrenmez sınıftaki erkek arkadaşlarımız dersi bile bırakıp, Samsun Devlet Hastanesi'ne koşmuşlardı. Herkes büyük bir üzüntü içindeydi.

Bir şehrin bütün insanlarının ortak bir acıyı hissettikleri bir gün olarak, beni de çok derinden etkilemiştir 20 Ocak 1989.

O kazada Teknik Direktör Nuri Asan, futbolculardan Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu ve Zoran Tomiç ile otobüs sürücüsü Asım Özkan hayatını kaybetmiş, birçok futbolcu ve kulüp yöneticisi de yaralanmıştı.

Samsunspor Kaptanı Emin Kar ise kazadan yaralı olarak kurtulmuş, hayatının geri kalanını belden aşağısı felç olarak tekerlekli sandalyeye bağlı olarak sürdürmüştü.

Türk futbol dünyasını yasa boğan kaza, Emin Kar’ı yeşil sahalardan uzaklaştırsa da içindeki futbol aşkı hiç dinmedi. Kazanın ardından geçirdiği sayısız ameliyata rağmen bir daha ayağa kalkamayan Emin Kar, ilerleyen yıllarda kulübün başkanlığını da yaptı.

Günümüzde futbol dünyasının metalaştığı, astronomik transfer paralarının konuşulduğu bir dönemde, Emin Kar ve arkadaşları para için değil, futbol aşkıyla sahalara çıktılar, takımları için taraftarları için futbol oynadılar.

Futbol aşkıyla formalarını terleten bu güzel insanlara vefa göstermemek hele ki Emin Kar gibi bu sevdanın bedelini en ağır şekilde yaşamış bir insana saygı duymamak mümkün mü?

Samsunspor için hayatını adayan, otomobiliyle her maça gidip saha kenarındaki köşesinden maçları izleyen, kulübün en zor zamanlarında aday çıkmayınca takıma sahip çıkan, yeri geldiğinde başkanlık yeri geldiğinde ağabeylik yapan Samsunspor için ömrünü adayan efsane kaptanımız, abimizdi Emin Kar.

Dün gözyaşlarıyla toprağa verdiğimiz Emin Kar'a, en güzel veda mesajını ise gazetemiz spor yazarı Resul Akçay paylaşmış:

"Mete, Muzaffer, Nuri, Tomiç, Asım;

Cennetten bir köşe açın,

Kaptanınız geliyor!"

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar