GÜLE OYNAYA YIKIM
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

GÜLE OYNAYA YIKIM

28 Ekim 2021 - 12:40

 

Türkiye'de çarpık kentleşme en önemli sorun.

Bu konuda göze batan şehirlerden birisi de Samsun.

Köyden kente göçlerle birlikte Samsun yıllarca plansız yapılaşmaya maruz kaldı.

Buna bağlı olarak şehrin neredeyse yüzde 70’nin kentsel dönüşüme ihtiyacı var.

Samsun’daki çarpık kentleşmenin sebeplerinin başında ekonomik nedenlerle köyden kente yönelik göçler, imar planlarına sık sık müdahale edilmesi, siyasi kaygılarla yapılan binalara göz yumulması ve çıkarılan aflar geliyor.

Yerel yönetimler ortaya çıkan çarpıklığı aşmak için daha seri ve hızlı planlar yapıyorlar ama imar planı yapmak yetmiyor. Yapılan planlamalara sadık kalmak gerekiyor.

Samsun'da çarpık yapılaşmanın en yoğun olduğu ilçeler ise Canik ve İlkadım. Ruhsatsız ve plansız yapı stokunun en fazla olduğu yerler buralar.

İlkadım ilçesinde 11 mahallede kentsel dönüşüm yapılması yıllardır konuşuluyor. Buna bağlı olarak Kıranköy’de bin 400 konutun ihalesi yapıldı, firmalarla sözleşmeler imzalandı. Yılsonuna kadar inşasına başlanması planlanıyor. Diğer taraftan yine bu bölgedeki konut inşaatları da devam ediyor.

İlkadım'da Belediye Başkanı Necattin Demirtaş önceki gün Hastanebaşı ve Kökçüoğlu için kentsel dönüşüm toplantısı yaptı, mahalle halkı ve muhtarlarla görüştü. Demirtaş, mağduriyet oluşturmadan çalışma yapılacağını söyledi.

Kentsel dönüşüm belediyeler için en sancılı konuların başında geliyor. Hele de İlkadım için daha da bir hayli çetrefilli.

Bu mahallelerde güle oynaya yıkım yapabilmek için belediyenin rolü, öncülük yapmak, koordinasyonu sağlamak, kentsel dönüşüm modelleri oluşturmak ve vatandaş ile müteahhitleri buluşturmak olmalıdır.

Bu 4 aktör işbirliği yapınca, yıkım zaten çok kolay olur.

İlkadım halkının yaşam kalitesini arttırmak, depreme dayanıklı modern binalarda oturmak ve sosyal donatı alanlarının olduğu, tarihi ve kültürel mirasın korunduğu mahallelerde yaşamaktan geçiyor.

Yani amaç, hem fiziksel dönüşümü hem de sosyal dönüşümü sağlamak.

İlkadım Belediyesi bunu başarabilirse, yani 'güle oynaya yıkım' yapabilirse Demirtaş da, 2023 seçimlerinin de açık ara galibi olur.

 Aksi halde o yıkıntıların altında kalır, benden söylemesi.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar