HALAY ÇEKE ÇEKE KAÇTILAR
Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

HALAY ÇEKE ÇEKE KAÇTILAR

19 Kasım 2021 - 10:18

 

İlk olarak Nisan 2021'de Malatya Yeşilyurt Belediyesi'nde 43 kişinin gri pasaport olarak da bilinen hizmet pasaportlarını alarak Almanya’ya “çevre eğitimi” gerekçesiyle gitmesi, ancak bu şahısların dönmediğinin ortaya çıkmasıyla patlak vermişti 'gri pasaport' skandalı…

Ardından başka illere de sıçradı. Şimdiye kadar da Türkiye'de 6 belediyede “yüzlerce insanın” benzer yöntemler kullanarak vize gerektirmeyen gri pasaportla Avrupa’ya gittiği gündeme geldi.

Hatta skandal üzerine İçişleri Bakanlığı, yerel yönetimlerin gri pasaport yetkisini elinden aldı, üstüne soruşturma açtı.  

Konu öylesine dallanıp budaklandı ki gri pasaportla yurtdışına kaçanların gittiği Almanya'da polisler, bu yolla getirilmiş Türklerin peşine düştü. Yakalayabildiklerini sınır dışı ediyorlar.

Şimdi aynı skandal bu kez Samsun'un Yakakent Belediyesi'ne sıçradı. İddiaları gündeme getiren isim, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu.

İddiaya göre, Yakakent Belediyesi'nde bazı kişilere 3 yurtdışı etkinlik için görevlendirilme yapılarak, gri pasaport almaları sağlandı ve vizesiz Avrupa ülkelerine gönderilerek, 'insan kaçakçılığı' yapıldı.

Yakakent Belediyesi'nin sağladığı hizmet pasaportu (gri pasaport) temin edilen kişi sayısı 70. Bunların 68’i, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden yurt dışına çıkış yaptılar ve gidiş o gidiş. 

Bu 68 kişiden 63'ü geri dönmedi.

Gri pasaport yoluyla yurtdışına çıkarılan bu kişilere 'gri pasaport' verilme gerekçeleri ise Makedonya’nın Ohri şehrinde Uluslararası Bahar Folklor Festivali ve Çekya’nın Prag şehrinde Uluslararası Folklor Festivali’ne katılım için. 

Ardından da, belediye 2-17-27 Ekim 2020 tarihleri arasında Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenecek olan Uluslararası Demokrasi İnsan Hakları Kültür Alışverişi ve Sağlık Eğitim konulu programa katılım için de ayrıca 14 kişiye daha gri pasaport almış.

 Ve son olarak, 09-18 Kasım 2020 tarihinde ise Almanya Stuttgart’ta Demokrasi, Kültür Değişim ve İnsan Hakları Etkinliğine katılım için 26 kişi adına gri pasaport başvuru yapılmış ve başvuruların 24’ü İzmir, ikisi İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından işleme konulmuş.

Gri pasaport verilen bu 70 kişiden, 68’i Edirne Kapıkule Sınır Kapısı ile İstanbul, Sabiha Gökçen ve Bodrum Milas havaalanlarından yurt dışına çıktılar.

Bu kişilerden sadece 4’ü geri döndü, bir kişi ise yakalandığı ülkeden sınır dışı edildiği için Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı.

Bu etkinlikler gerekçe gösterilerek 'gri pasaport' yoluyla yurtdışına çıkanlar arasında Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yiğit de var. Zaten Almanya’ya giden 26 kişiden geriye sadece Başkan Yardımcısı Yiğit dönmüş.

İçişleri Bakanlığı şimdi olayla ilgili soruşturma başlattı. Bütün projektörler gezilere katılmak üzere hazırlanan listelerin, yurt dışı görevlendirmeler ile Samsun Valiliği’ne yazılan yazılarını imzalayan Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma'nın üzerinde elbette. Bakalım Kıyma, bu soruşturmanın altından nasıl kalkacak.

Kim ne derse desin bunun adı kesinlikle 'göçmen kaçakçılığı'dır.

Ve kim bilir daha kimlere, hizmet damgalı gri pasaport verildi de haberimiz yok. 

Diğer taraftan 'gri pasaport' skandalı bana hep hep  'Hababam Sınıfı'nda, okulun kapısından mehter takımı olarak çıkıp, tek başına dönen Şener Şen'i hatırlatır. Üstat Rıfat Ilgaz, bunu da görüp bununla bile dalga geçmiş, mekanı cennet olsun.

Daha da fenası ise, bu kaçaklara gri pasaport çıkarılması için, yurtdışındaki 'folklor festivalleri'nin alet edilmesi.

Devletin gözünün içine baka baka, 'halay çeke çeke' yurtdışına kaçmayı da bizim insanlarımız yaptı ya, güler misin ağlar mısın!

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar