HAVALİMANI YIKIP ÜZERİNE ÇİÇEK DİKMEK!
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

HAVALİMANI YIKIP ÜZERİNE ÇİÇEK DİKMEK!

20 Mayıs 2022 - 08:24

İstanbul’daki Atatürk Havalimanı; İstanbul Havalimanı adı verilen Üçüncü Havalimanı’nın açılmasıyla 2019 yılında kapatıldı.

Ardından 2020’yılın başında kovid-19 salgını nedeniyle iki pisti kırıldı, pandemi hastanesi inşa edildi.

Bu hastane şu anda kullanılıyor mu bilmem doğru mu ama iddia o ki 'saç ekim merkezi' olacak diyorlar.

Atatürk Havalimanı'nın son durumunu biliyorsunuz zaten. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun 9 Nisan’da yaptığı "Atatürk Havalimanı hikayesi kapandı, gitti" açıklamasıyla milyarlarca dolar değerindeki havalimanının yıkıma giden süreci başladı.

Gelen tepkiler üzerine de diğer pistlerin yıkımının şimdilik durdurulduğu söyleniyor.

Bu ülke adeta bir zıtlıklar ülkesi haline geldi;

'Tarım ovasına santral kurmayın' denilir -ki Samsunlu çevreciler yıllardır bunun mücadelesini veriyorlar- Türkiye'nin en verimli ovalarından Çarşamba Ovası'nın ortasına kurulur,

‘Ormanlar akciğerlerimiz kıymayın’ denilir, toprağı, havayı, suyu zehirleyerek siyanürle altın çıkarmak için kesilir, üstüne üstlük belediyeler ve bütün resmi kurumlar bu kıyıma yol verir, 

‘Zeytin ağaçlarına dokunmayın’ denilir, bin bir emekle büyütülen o güzelim zeytin ağaçları maden sahalarına kurban edilir.

Fakaat milyonlarca lira harcanarak yapılmış, Türkiye'nin en önemli havalimanlarından biri  yıkılır, birden 'çevre, çevrecilik' akla gelir, millet bahçesi yapılır.

Uzmanlar, mühendisler bas bas bağırıyorlar, "Atatürk Havalimanı, 2017 yılında dünyanın en fazla yolcu taşıyan 17’nci havalimanıydı ve yılda 65 milyon yolcu taşıyordu. Raylı sistemle bağlantısı olan fonksiyonel bir havalimanıydı. Çok büyük yanlışlık yapılıyor" diye.

Atatürk Havalimanı’nın yıkımı çok büyük bir ekonomik kayıp değil mi?

Dünyada 4-5 havalimanının birlikte işletildiği birçok kent var. Örneğin New York’a bakın. Üç büyük havalimanı var. JFK, LaGuardia (LGA) ve Newark (EWR). Üstelik JFK ile LaGuardia birbirlerine son derece yakın. Bu iki havalimanı arasındaki kuş uçumu mesafe sadece 17 kilometre.

Moskova'da üç büyük havalimanı hizmet veriyor. Domodedovo (DME), Sheremetyevo (SVO) ve Vnukovo (VKO).

Londra'ya ne demeli. Üstelik bir tanesi tam şehir merkezinde olmak üzere beş farklı havalimanı var Londra'da; Heathrow (LHR), Gatwick (LGW), Luton (LTN), Stansted (STN) ve City (LCY).

Sonuç olarak; yapmayın Allah aşkına; milyonlarca lira para harcanarak yapılmış bir havaalanını yıkıp, üzerine çiçek dikildiği nerede görülmüş!

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar