KAMULAŞTIRMAYA 115 MİLYON TL
Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

KAMULAŞTIRMAYA 115 MİLYON TL

15 Kasım 2021 - 09:15

 

Bugünlerde Samsun'un birçok yerinde yıkımlar var.

Atakum ilçesinde bulunduğu semte de ismini veren Türk-İş Eğitim Merkezi önceki gün yıkıldı örneğin. Yerine kütüphane yapılacak.

Dün de Atatürk Bulvarı üzerindeki yılların Apaydın İş Merkezi de, Saathane Projesi kapsamında yıkıldı. 

Bütün bu yıkımların kamulaştırma kapsamında yapıldığını söylememe gerek yok zannediyorum.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 1 milyar 936 milyon TL olarak, belediye meclisinde kabul edilen bütçesi haricinde 2022 yılında 74 bin metrekare alanda kamulaştırma yapılarak, ilgili projelerin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin 'kamulaştırma' yoluyla gerçekleştireceği projeler için ayırdığı ödenek de belli oldu. Bu kapsamda şehir içinde yapılacak otoparklar için 20 milyon TL, Saathane Meydanı Projesi için 25 milyon TL, Gülsan Sanayi Sitesi'nin yıkımı ve cami ve rekreasyon alanı için 15 milyon TL, taşkın ve rusubat zararlarının önlenmesi için 20 milyon TL, yolların yapımı için 5 ilyon TL, Cumhuriyet Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kamulaştırma yapılması için de 30 milyon TL olmak üzere toplam 115 milyon TL 'kamulaştırma' ödeneği ayrıldı.

Büyükşehir Belediyesi 2022 yılında ayrıca 6 ilçede itfaiye hizmet binası, 3 ilçede hizmet binası, 1 ilçede sebze hali ile Samsun merkezde 'Kamu Kampüs Binası Projesi'ni de 2022 yılında tamamlamak istiyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 2022 yılında gerçekleştirmeyi planladığı bunun için 2 milyon TL ödenek ayırdığı, dikkat çekici bir de 'turizm' projesi de var. Bilindiği gibi Batıpark'ta Amisos Tepesi ile Batıpark arasında yıllar önce yapılan teleferik halen hizmet veriyor. Büyükşehir Belediyesi'nin bu projesi gerçekleşirse bu kez Canik'te Bandırma Plajı ile Bayraktepe arasına teleferik yapılacak. Böylece Samsun'da binlerce yerli ve yabancı turistin gezdiği Bandırma Vapuru bölgesinin Bayraktepe'yi de içine alacak şekilde bir turizm bölgesi haline getirilmesi planlanıyor.

Samsun turizmini geliştirmek için Kızılırmak Deltası ile Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu'nda yeni projeler gündemde. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi, kamuoyunun gündemine zaman zaman olumsuz olaylarla (örneğin doğa okulu olarak açılan tesislerin lokanta yapılması, kundaklama sonucu çıkan yangın gibi) gündeme gelen Kızılırmak Deltası'ndaki Kuş Cenneti'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girebilmesi için yapılacak çalışmalarda kullanılmak üzere 50 bin TL ödenek ayırdı.

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu, Vezirköprü Kunduz Festival Alanı, Ladik Gölü ve Ladik Akdağ Kayak Merkezi olmak üzere toplam 2 ilçede ise, 4 adet Turizm ve Doğa Sporları Merkezi inşaatlarının yapılacağı belirtiliyor.

Her ne kadar kamulaştırmalarla ilgili ciddi itirazlar varsa da 'uzlaşma'yla, karşılıklı oturup konuşarak çözülemeyecek hiçbir sorun olmaz düşüncesindeyim. Yeter ki 'samimiyet' olsun.

***

Yüzyılın felaketi korona virüs dünyada ve ülkemizde milyonlarca insanın canına mal oldu, ülke ekonomileri alt üst oldu. Buna karşılık aşı adeta umut oldu. Can kayıplarında ve hastalığın yayılımında aşılama sayesinde gözle görülür bir gerileme var. Ama aşı karşıtları da hiç boş durmuyorlar. Şimdi de İslami kesimin ünlü yazarı Abdurrahman Dilipak üstelik Samsun Valiliği'nin aldığı kente bazı ülkelerden geleceklere getirilen karantina ve aşı zorunluluğunu hedef almış ve 'Allah, Samsunluları bu aşı dayatma fitnesinden korusun' demiş. İnsanın aklı almıyor. Bir insan, böyle bir pandemide vatandaşını korumak için alınan bir karara neden karşı çıkar. Bir tarafta Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı 'aşı olun' çağrıları yapıyor diğer tarafta bu aklıevvellerin yalan, yanlış, saplantı düzeyindeki saçmalamaları. 

Ne diyeyim, Allah akıl fikir versin!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar