KARA RAPOR
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

KARA RAPOR

14 Mayıs 2019 - 09:58

Doğa koruma ve sağlık alanında çalışan 17 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Temiz Hava Hakkı Platformu, 2016-2018 yılları arasında Türkiye’deki hava kirliliğini ve bunun sağlık üzerindeki etkilerini ortaya koyan Kara Raporu’nu açıkladı.

Sonuçlar vahim; rapora göre kirli hava Türkiye'de 3 yılda toplam 52 bin, Samsun'da ise bin 559 kişinin erken ölümüne neden olmuş durumda.

Buna göre hava kirliliğinden ölüm oranı yüzde 15, hava kirliliğine bağlı ölüm hızı ise yüz binde 143 olarak açıklandı.

Aynı raporda 2018 yılında PM10 Seviyesinde 50 µg/m³ üzerinde 35 günden fazla aşılmış olan ilk 20 istasyon arasında Samsun'da 100'üncü Yıl İstasyonu 14'üncü sırada.

İstasyon, aynı yıl içerisinde 228 gün hava kirliliğinde ulusal mevzuat limitinin aşıldığını belirledi.

Bu istasyonun bulunduğu bölge, Samsun’da çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu, alt gelir grubunda bulunan vatandaşlarımızın yaşadığı ve doğalgaz kullanımının en düşük olduğu ve kömür kullanımının ağırlıkta olduğu bulvar üstü mahalleler.

Rapor, hava kirliliğinin DSÖ’nün kılavuz değerlere indirilmesi durumunda, ölümlerin yüzde 12,9'unun önlenebileceğini gösteriyor

Hava kirliliği için ulusal sınır değerlerin DSÖ sınır değerleri ile uyumlu hale getirilmesi ne yapılması gerektiği de raporda ayrıntılı olarak anlatılmış;

Örneğin; 

Hava kirletici etkisi yüksek tesislerin izin süreçlerinde sağlık etki değerlendirmesi yapılmasının zorunlu hale getirilmesi başta kömür olmak üzere fosil yakıtlara teşviklerin kaldırılması, fosil yakıt alternatifi enerji kaynaklarını önceliklendirecek politika ve teşvik mekanizmalarının geliştirilmesi şart.

Kentlerde toplu taşıma ve bisikletli ulaşımın teşvik edilmesi, motorlu araç trafiğine kapalı alanlar yaratılması, ormanların korunması ve artırılması, araçlardan kaynaklanan kirletici emisyonları azaltacak yasal değişiklikler yapılması ve evsel ısınma için kömürün yerine alternatif kaynakların yaygınlaştırılması.

Asıl önemli olan ise hava kirliliğinin sağlık etkilerinin değerlendirilmesi ve kirliliğin azaltılması ile ilgili politika geliştirilmesi gerektiği.

Bunun için de Sağlık Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hem birbirleri hem de ilgili meslek örgütleri/sivil toplum kuruluşları ile iş birliği ve iletişim içinde çalışmaları gerekiyor.

Aksi taktirde alt solunum yolu enfeksiyonları ve KOAH yüzünden kaybettiğimiz insanlarımızın sayısı öyle görünüyor ki katlanarak artacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar