KÖYTÜR'ÜN SAHİBİ KONUŞTU
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

KÖYTÜR'ÜN SAHİBİ KONUŞTU

07 Ekim 2020 - 09:07

Samsun'un ulusal markası KÖYTÜR'ün batışında iflas kararı alan mahkemeye sunulan bilirkişi raporu tam anlamıyla ortalığı karıştırdı desem yeridir.

Raporda ne söyleniyordu?

Yemsel Tavukçuluk'un sahibinin yeğeni, 20 Temmuz 2016'da 250 bin lira sermayeyle Kuzey Yem Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yi kurdu.

Bu tarihten sonra da bütün mal alışverişi bu şirket üzerinden yapılmaya başlandı.

Üstelik şişirilmiş fiyatlarla.

Piyasada malın değeri 5 liraysa, 10 lira gibi gösterilerek mesela.

Bu nedenle zaten zor durumda olan KÖYTÜR, bırakın kurtarılmayı daha da batağa saplandı.

Dayısının yeğeni de bu sayede işleri o kadar büyüttü ki 250 bin lira gibi bir sermayeyle kurduğu şirket, 4 yılda sermayesini bu yıl itibariyle 7 milyon TL'ye kadar çıkardı.

KÖYTÜR'den alacağı olan onca kümes sahibi ve diğer alacaklılar ise ya paralarını bin bir zorlukla alabildi ya da hiç alamadı.

Bilirkişi raporuna dayanarak, şirket sahiplerinin 'iyi niyetli' olmadığına kanaat getiren mahkeme heyeti de tam 5 yıldır devam eden sürece rağmen zarar eden firma hakkında iflas kararını onayladı.

Bu yazının ardından dün YEMSEL Tavukçuluk'un sahibi aynı zamanda Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, beni aradı.

Devam eden sürece zarar vermemek için çok fazla konuşamayacağını belirten Çakır, söz konusu şirketin kurulma nedenini 'hammadde tedariği yapabilmek için' diye açıkladı.

Yemsel Tavukçuluk'un mal tedariği yapacak ekonomik gücü olmadığı için Kuzey Yem Sanayi'nin kurulduğunu söyleyen Çakır, böylece bu şirketin çek karşılığı hammadde tedariği yaptığını, sistemin çalışması ve devamlılığının da bu şekilde sağlandığını belirtti. Şirketin kurulmasındaki diğer bir amacın ise 'zaman içerisinde kredibilite oluşturmak' olduğunu belirtti.

Peki, raporda belirtilen, mal alımlarının değerinden yüksek olması yani şişirildiği iddiasıyla ilgili olarak ise Çakır, gerekli araştırma yapıldığında fiyatların ‘piyasa fiyatları olduğunun görüleceğini’ belirterek, “Fiyatların yüksek olduğunu iddia edenler, eğer iddiaları doğru ise, neden ödemelere onay vermişlerdir?” diyor.

Yani kayyum yönetiminin bu ödemelere onay verdiğini ima ediyor.

Bu arada edindiğim son bilgilere göre; KÖYTÜR'ün toplam borcu şu anda 215 milyon lirayı bulmuş durumda.

Şirketin bankalara borcu yaklaşık 150 milyon TL.

Piyasalara ise 65 milyon TL borcu var.

Şirketin üretim tesislerinin değeri ise 100 milyon dolar civarındaymış.

Şirketin sahada ve depolarındaki malın değeri alacakları ile beraber ise; 35 milyon TL olarak tahmin ediliyor.

KÖYTÜR’ün batışı ile birlikte 512 kişi işsiz kaldı.

Bunun yanında 130 üretici ile birlikte üretici yanında çalışan 600 kişi, grubun bayileri ve bayilerde çalışan bin 620 kişi, canlı hayvan tedarikçisi ve nakliyeci 160 kişi ve aileleri ile birlikte toplam 12 bin 88 kişiyi ekmeğinden eden bir batıştan bahsediyoruz.

Bütün bunlara rağmen KÖYTÜR hala kurtarılabilir mi?

Bunun takdirini de size bırakıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar