MEMLEKETİN HALİ
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

MEMLEKETİN HALİ

01 Mayıs 2019 - 09:27

Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur Sen'in yeni hizmet binasının açılışında konuştu ve dedi ki; "Bu yılın ilk çeyreğinde ekonomide dengelenme devam etti. Tüm veriler olumlu bir yönde yükselişe işaret ediyor. Güven endeksinden, sanayi üretimine, kapasite artışına kadar müspet haberler var."

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı açıklamaya göre nisan ayında ekonomik güven endeksi yüzde 84,7'ye yükselmiş durumda. 

Geçen ay bu oran yüzde 81,7 idi.

Yani bu duruma bakılarak, ekonomik güven endeksi yükseldi.

Amaa;

TÜİK'in söz konusu güven endeksiyle ilgili açıklamasının hemen altında bir not var. 

Deniliyor ki o notta; Ekonomik güven endeksinin 10’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 10’denküçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin karamsarlığı gösterir. 

Bizde ekonomik güven endeksi; yüzde 84,7.

İyimser olmalı mıyız?

Dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, 2019’un ikinci Enflasyon Raporunu açıkladı ve 2019 ile 2020 yılına ilişkin enflasyon tahminlerini değiştirmediklerini söyledi.

Çetinkaya, enflasyonun 2019 yılı sonunda yüzde 14,6, 2020 yıl sonunda yüzde 8,2 gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Çetinkaya bu açıklamasının hemen ardından da gıda enflasyonunu tahminlerini açıkladı. 2019 sonu için gıda enflasyonu tahminini yüzde 13’ten yüzde 16’ya, 2020 yılı sonu gıda enflasyonu tahminini de yüzde 10’dan yüzde 11’e çıkarttı. 

Düşünsenize gıda fiyatları yükseliyor yani vatandaşın mutfağındaki yangın daha da büyüyor ama enflasyon yükselmiyor.

Enteresan bir durum ve ne yazık ki gülümsemek zorunda kalıyorsunuz.

Güven endeksinin arttığı ve enflasyonda tahminlerinin yükseltilmediğinin açıklandığı bu memlekette hali hazırda ise enflasyon yüzde 20, işsizlik yüzde 15, kişi başı yıllık gelir 10 bin doların altında, iç borç 60 milyar liradan fazla, dış borç 446 milyar dolar, akaryakıtın litresi 7 lira, dolar 6 liraya dayanmış durumda, avro 6 lira 63 kuruş, bankalardaki mevduatımızın yarısı döviz, Türkiye'nin risk pirimi 460. (Bu seviye bir yıl önce 360'tı.)

Yani tablo bu.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “Bana Türkiye'nin durumunu bir kelimeyle anlatın derseniz iyidir derim, iki kelimeyle anlatın derseniz iyi değildir derim”demiş.

Memleketin hali 'iyi değil' efendim. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar