NEREDE O ESKİ OYUNLAR
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

NEREDE O ESKİ OYUNLAR

25 Mayıs 2019 - 09:37

Beştaş, istop, saklambaç, ip atlama, aç kapıyı bezirganbaşı, körebe, kiremit devirme (dombili), ebelemece, Adem, bacak arası, ip atlama...

Çocukluğumda mahalle aralarında oynadığımız oyunlardan ilk etapta aklıma gelenler yukarıda saydıklarım.

Her ne kadar erkek çocukların gazoz kapakları ve cicilelerle (mile) oynadıkları oyunlar da olsa, benim de bu oyunlara bir hayli katılmışlığım ve babamdan bir hayli fırça yemişliğim de vardır.

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 23-29 Mayıs 2019 tarihleri arasında “Oyun her zaman her yerde ve herkese!”sloganı ile düzenlediği Oyun Oynama Günü etkinlikleri düzenlediği öğrenince aklıma çocukluğumda oynadığımız birbirinden güzel bu oyunlar geldi.

Aradan tam 30 yıl geçmiş.

30 yıl sonra çocuklarımız cep telefonları ya da tabletlere mahkum.

Ne komşu evlere koşturmalar kalmış ne annem eve çağırmasın diye komşu teyzeden su istemeler ne mahalle aralarında çocuk cıvıltıları ne de 'Ayşeee, Aliii hadi eve gel. Baban geldi'bağrışları.

Neden bu durumdayız?

Çünkü kentleşmenin getirdiği aşırı nüfus artışı, peşinden güvenlik sorunları, yetersiz park ve bahçeler, aile büyükleriyle bir arada olamayan aileler ve kopuk komşuluk ilişkileri.

Ne yapmalı?

Çocuklar dünyayı oyunla tanırken anne babalar da çocuklarını oyunda tanır. Çünkü çocuk demek oyun demektir. Çocuğunu anlamak isteyen ebeveynler onu oynarken izlemeli, onun oyunlarına bakmalıdır.

Oyunlar, çocuğun kendi hayallerine hayat verdiği yerlerdir. Gerçeğin, işine gelmeyen yanını değiştirebilir; hoşuna gitmeyen yanını görmezden gelebilir. 

Öyle ki doğaüstü güçlere sahip olabilir; dünyanın her yerine anında gidebilir; uçabilir; kocaman bir dev olabilir.

Hepimiz kendi hayatımızın baş rolündeyiz. Bu, çocuk için de böyledir. Çocuklar, özellikle kendi yönettikleri oyun senaryosunda başrolü de kendilerine verirler.

Haydi, çocuklarınızın oyunlarına siz de katılın!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar