OLACAK İŞ DEĞİL!
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

OLACAK İŞ DEĞİL!

12 Nisan 2021 - 10:29

 

Önce Alo 153 Kent Yönetim Merkezi Hizmet binası yapımı için kepçe ve kamyonları Kültür Park'a soktular şimdi de 1414,85 metre kare alanda İlkadım ilçesi terminal binası yapımı için ihaleye çıktılar.

Bahsettiğim alan; dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın büyük mücadelelerle, bin bir zorlukla temizlettiği eski Bafra Garajı'nın bulunduğu yer.

Bilen bilir: bu alan bir zamanlar adeta mezbelelik bir durumdaydı. Yusuf Ziya Yılmaz sayesinde 1999 yılında temizlendi de Samsun halkı, şehir merkezinde deniz kenarında gezebilecekleri, nefes alabilecekleri bir alana kavuştular.

Deyim yerindeyse, yıllarca hasret kaldıkları sahillerine kavuştular.

Şimdi Başkan Mustafa Demir işte tam bu alanda yeniden Kültür Park'ta Atatürk Kültür Merkezi'nin hemen bitişiğinde İlkadım İlçe Terminal Binası yapmak için kolları sıvamış.

İhale ilana çıktı.

Ne yapılacak? 1414,85 metrekarelik alanda ilçe terminal binası, 13 adet indirme peronu, 13 adet bindirme peronu, 3 adet hava alanı servis peronu, 3 adet bilet gişesi, 72 araçlık açık otopark, 12 araçlık taksi durağı.  

Elbette itiraz gecikmedi.

Mimarlar Odası Samsun Şubesi, imar planında, park olarak düzenlenmiş bu alanın amacına uygun olarak kullanıldığını üstelik 3621 Sayılı Kanun ve Yönetmenliği kapsamında belirlenen Kıyı Kenar Çizgisine göre, Kıyı Kenar Çizgisi ile deniz arasında. Bu nedenle de Kıyı Kanunu ve Yönetmenliği hükümlerine tabi olduğuna işaret ediyor.

Bilindiği gibi kıyılarda yapılabilecek yapı ve tesisler bu yasa ve yönetmelikte açıkça belirtiliyor. 

Yani böyle bu alanda böyle bir tesisin zaten yapılması mümkün değil.

Diğer taraftan yine Yusuf Ziya Yılmaz tarafından hazırlattırılan Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Ulaşım Master Planı'na da tamamen aykırı.

Çünkü Ulaşım Master Planı; ilçelerden yolcu taşıyan minibüslerin, şehrin doğu ve batı girişlerinde yapılmasını, planlanacak transfer merkezlerine kadar gelmelerini ve yolcularını burada toplu taşım araçlarına devretmelerini esas alıyor. Böylece şehir merkezinde araç trafiğinin rahatlatılması amaçlanıyor.

Bu terminal binası yapılırsa ne olacak?

Bu terminal binası yapılırsa; ilçelerden gelen minibüsler yeniden şehir merkezine girecek, zaten kapasitesi üzerinde yüklü Atatürk Bulvarı'nda, pik saatlerde durma noktasına ulaşan araç trafiği daha da içinden çıkılmaz bir hale gelecek.

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı Burak Şener, "Son zamanlarda Büyükşehir Belediyesince usul haline getirilen, YIKIM PROJELERİNE bir yenisi daha eklenmiştir" diyor ve isyan ediyor:

"Bu terminal yapılırsa park alanı tarumar edilerek, yaya dinlenme, gezi ve ulaşım aksları ortadan kaldırılacak, halkın dinlenme, gezinti alanı park ortadan kaldırılmış olacak, şehrin ve halkın denizle ilişkisi koparılacak." 

Bırakın hepsini böyle bir yapılaşma zaten hukuka aykırı.

Başkan Mustafa Demir tüm bunları bilmiyor mu?

Bugün meclis toplantısı var. Eğer toplantıya katılırsa kendisine soracağım. Cevabı sizin gibi ben de merak ediyorum.

İnsan şaşırıp kalıyor; bu kadarına da gerçekten pes doğrusu!

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar