PAYLAŞILAMAYAN ARAZİ: SAMSUN TERSANESİ
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

PAYLAŞILAMAYAN ARAZİ: SAMSUN TERSANESİ

10 Eylül 2020 - 08:16

Samsun'un Tekkeköy ilçesindeki tersane alanıyla ilgili 'Bu işte bir terslik var' yazımın ardından haber kaynaklarından gelen bilgiler, burayla ilgili Samsun'da adeta büyük bir kriz yaşandığını, meselenin sandığımızdan da daha büyük olduğunu ortaya koydu.
En başından başlayalım; Tekkeköy'de bulunan ve yıllardır faaliyet gösteren Samsun Merkez OSB yüzde 100 doluluk oranına ulaşmış durumda. Bu sanayi bölgesinde bir kısım binalar boş ve depo olarak yüksek fiyatla kiralanıyor ya da satışa çıkarılıyor. İstenen fahiş fiyatlar nedeniyle de üretim yapan firmalar ihtiyaçları olmasına rağmen bu bölgede bir yer satın almayı tercih etmiyorlar. Talep edilen fiyatların Bursa ve İstanbul'daki organize sanayi bölgelerindeki fiyatlara yakın olduğu hatta üzerinde olduğu söyleniyor.
Aslında Samsun Merkez OSB dışında kentte 4 ayrı OSB daha var. 
Samsun'un ilçelerinde yer alan bu OSB'ler ise limana uzaklık ve kalifiye işçi bulabilme oranlarının düşük olması gibi gerekçelerle büyük sanayiciler tarafından tercih edilmiyor.
İşte bu noktada Çarşamba Havalimanı ile Eti Bakır fabrikasının arazisi arasında Milli Emlak adına tapuda kaydı bulunan yaklaşık 700 bin metrekarelik, milyonlarca liralık yatırımla tersane ve mendireği de yapılmış durumda bulunan alana gözler çevrilmiş durumda. 
Halen bu arazinin yaklaşık 150 bin metrekaresinde Atilla Makine faaliyet gösteriyor. Arazinin geri kalanı ise boş durumda.
Başkan Mustafa Demir'in 29 Mart yerel seçimleri öncesinde bu arazinin organize sanayi bölgesi ilan edileceğini açıklamasıyla birlikte harekete geçildi ama şimdiye kadar 10 bakan gelip bölgede inceleme yapmasına rağmen bir hiçbir ilerleme olmadı. 
700 bin metrekarelik bu arazi denize sıfır ve mendireği de olması sebebiyle ileride liman kurulabilme potansiyeli de taşıdığı için sanayi kuruluşlarınca paylaşılamayan alan haline geldi. 
Samsun’un birçok sanayi kuruluşu yer talep etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da bu firmalara projelerini ve bu arazinin kendilerine tahsis edilmesi halinde Samsun ve ülkemize ne katkı sağlayacağının anlatıldığı fizibilite ve proje çalışmaları istedi.
Benim bildiğim sadece Sampa Otomotiv ve Samsun Yurt Savunma Sanayi (Canik 55) projelerini hazırlayarak bakanlığa sundu. Diğer firmalar ise herhangi bir proje öne sürmeden sadece arazi istemeye devam etti. 
İşte tam da bu noktada şehrin bazı sivil toplum odaları ve sanayicilerinin bir kısmı 700 bin metrekarelik alanın arkasındaki, halihazırda TİGEM'e ait arazinin bu alana dahil edilmesini teklif ettiler. Bazı siyasiler de bu fikri destekleyince Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Orman Bakanlığı arasında görüşmeler başladı. O gün bugündür bu görüşmeler ise hala sonuçlanamadı.
Bu incelemenin bitmesinin de en birkaç yıl daha süreceği belirtiliyor. Oysaki Milli Emlak'a ait alanda organize sanayi bölgesi ilanı sadece birkaç ay sürecek bir çalışma.
Sonuç olarak, bu alandaki sanayi bölgesi çalışması sırf bu  nedenle kısır bir döngüye girmiş durumda. 
Yatırım yapmak isteyen sanayi kuruluşları ise süreç uzadıkça farklı şehirlerde arazi arayışlarına başladı bile. 
Özetle; olan yine Samsunluya oluyor. İşsiz sayısının 100 bine dayandığı kentte, milletin çocukları işsizlikten inim inim inlerken, birkaç tuzu kuru sanayicinin yer sevdası yüzünden böylesine büyük bir yatırım da bir türlü sonuca ulaşamıyor.
Yazık bu kente... 
ERHAN USTA İYİ PARTİ'DE
MHP'den ihraç edildikten sonra bağımsız kalan Erhan Usta, sürpriz bir kararla İYİ Parti'ye geçti. İYİ Parti'nin büyük kongresine az bir zaman kala gerçekleşen bu transferde Erhan Usta'nın Genel Başkan Meral Akşener tarafından partinin en önemli karar alma organı Merkez Karar Yürütme Kurulu'na gireceği ve genel başkan yardımcısı olarak görevlendirileceğine kesin gözüyle bakılıyor.
Erhan Usta; 29 Mart 2019'da yapılan yerel seçimlerde Millet İttifakı'nın Büyükşehir Belediye başkanlığını kaybetmesinde en büyük aktördü. Usta'ya İYİ Parti defalarca başkan adaylığını teklif ettiği halde kabul etmemişti. Usta bu teklifi kabul etmiş olsaydı belki de şimdi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanıydı.
Üstelik Millet İttifakı'nın Adayı Hayati Tekin aday gösterildikten sonra bağımsız adaylığını açıkladı ve 29 Mart'ta çok ciddi bir oy (Yüzde 21) aldı. Bu bölünme nedeniyle Millet İttifakı Samsun Büyükşehir'i Cumhur İttifakı'na kaptırdı. 
Elbette siyasette hemen her şey bin anda değişebilir en azından bizim ülkemizde böyle. Eleştiren de var, bu transferi olağan karşılayan da. Ancak görünen o ki Erhan Usta, 29 Mart seçimlerinde elde ettiği başarıyı kendi lehine çevirmeyi çok iyi becerdi. O dönem sade bir milletvekili olan Erhan Usta arkasında yüzde 21 oy desteği olan siyasi bir güce dönüştü. Kendisi açısından faydalı bir süreci yönetmiş oldu. 
Millet İttifakı bir sonraki seçimde, 29 Mart'ta yaşanan bu düş kırıklığını unutur mu derseniz?
Sizce başka şansı var mı?
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sevim Şentürk
    10 ay önce
    Gülsüm hanım, bizim ülkemizde böyle...Unutur unutur. Neleri unutmadık ki!..

Son Yazılar