SAKİN OLAN KAZANIR
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

SAKİN OLAN KAZANIR

26 Nisan 2019 - 09:25

31 Mart seçimleri ‘sakin olanın’ kazandığını ortaya koyması bakımından önemli.

Bakın işte Ekrem İmamoğlu. Yaşadığı haksızlığa ve onca asap bozucu olaya rağmen, sakin ve kararlı bir üslupla karşı çıkarak adım adım yükseldi ve seçimi kazandı. 

31 Mart sonrasına baktığımızda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sert ve kutuplaştırıcı söylemlerinin başarısız olduğunu görerek geri adım atmaya çalıştığını gördük; 'Türkiye ittifakı' ve kızgın demiri soğutma açıklamasıyla.

Cumhur İttifakı'nın diğer ortağı Devlet Bahçeli ise, Türkiye İttifakı’nı duyar duymaz tavır aldı.

Ardından da Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik o 'çirkin saldırı' yaşandı. 

AK Parti, saldırı karşısında bir konumu tercih etti. Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada, saldırganın AK Parti  üyesi olduğunu, ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edildiğini açıkladı.

Aradan iki gün geçti ve saldırgan serbest kaldı. Ardından AK Parti yöneticilerinin saldırganı tebrik etme, elini öpme, göklere çıkartma arayışı içine girdiklerini gördük.

Son olarak da Erdoğan, Türkiye İttifakı'nın 'Cumhur İttifakı' olduğunu, MHP dışında kendisine müttefik aramadığını söyledi.

Üç gün gibi kısa bir süre içerisinde bu kadar keskin gelgitler yaşanması; iktidar ortaklarının içinde bulunduğu sıkışmış durumun da bir göstergesi aslında.

Her ne kadar ‘yüzde 53 oy aldık' denilse de İstanbul'u, Ankara'yı ve çok sayıda büyük şehri kaybetmiş bir ittifak söz konusu. Ve böyle bir ortamda ilk başta ılımlı bir siyasete yönelecek havası varken, Bahçeli'nin itirazları ile beraber eski sert kutuplaştırıcı söyleme geri dönüş işaretleri.

Böyle bir atmosferde muhalefet ne yapmalı?

Bana göre önlerindeki ilk seçenek; sakin olmak. 

Bu saldırının arkasında 'organize' ve 'derin' bir operasyonun olduğunu düşünenlerden birisi de benim. Mevcut durumda saldırının, hedefine ulaşmadığı ve ülkeyi kaotik bir duruma sürükleyemediği ortada.

Bu nedenle  yeni provokasyonlar olabileceği endişesini de taşıyorum. 

AK Parti tabanında özelikle Kılıçdaroğlu saldırısı ve sonrasında ciddi bir rahatsızlık olduğunun emareleri görülmeye başladı. Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra eli kalem tutan elit AK Partililerin de gelinen durumdan rahatsızlıkları su yüzüne çıkmış durumda. 

O yüzden muhalefete atılmak istenen  ateş topuna karşılık verilmez ve muhalefet cephesi sükunetini kaybetmemeyi başarabilirse, iktidar bloğundaki çatlak daha büyüyecektir.

O nedenle muhalefetin önündeki tek seçenek; sakin olmak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar