SAMSUN BÜYÜKŞEHİR, ZABITA MEMURLARI ALACAK
Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR, ZABITA MEMURLARI ALACAK

09 Kasım 2021 - 10:37

 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kasım ayı toplantıları başladı. Bu ayki meclis gündeminin ana konularını 'bütçe' görüşmeleri oluşturur. Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçe belediyesi ve SASKİ'nin bütçeleri de hazırlanarak, 2022 yılına ilişkin mali detaylar da bu ayki mecliste netleşecek.

Öte yandan Samsun Büyükşehir Belediyesi 2022 yılına yani gelecek yıla ilişkin 'Performans Raporu'nu da meclise sundu. 2022 yılında yapılacak önemli projelerin detaylandırıldığı Performans Raporu'nda en çok ilgimi çeken bölümleri sizlerle paylaşmak istedim. 

Büyükşehir Belediyesi'nin gelecek yıl için çoğunlukla 'tasarruf'a dayalı bir performans ortaya koyacağı anlaşılıyor. Bu kapsamda Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından kurumsal gelişimi sağlamak amacıyla tasarruf yapısının güçlendirilmesi için çalışmalar yapılacağının üzerinde önemle durulmuş. 

Bunun için de baskı, kopyalama, tarama ve çıktı hizmetlerinin, hizmet alımı ile temin edilmesinden tutun da ana hizmet binası elektrik ve su tüketim miktarının düşürülmesi, harcama birimlerine yönelik tüm alımların e-ihale ile yapılması, aydınlatma cihazlarının LED cihazlarla değiştirilmesine kadar birçok kalem tek tek belirlenmiş. Örneğin e-ihale kapsamında kırtasiye, temizlik malzemesi, taşıt ve iş makinesi kiralama, hizmet binası bakım ve onarım işlerinin yapılması için 20 milyon 370 bin lira gibi bir bütçe gideri oluşturulmuş. Halbuki geçtiğimiz yıllarda bu rakam sadece taşıt kiralamada 20 milyon lirayı bulduğu için Denetleme Komisyonu Raporu'na bile konu edilmişti.

Bunun dışında belediyenin cadde bulvar ve mahalle, ana ulaşım yollarında yapılacak -yıllık toplamda bin 300 km- olarak belirlenen BSK, sathi kaplama ve beton kaplama çalışmalarda 'ekonomik' koddan toplam 54 milyon harcama yapılması öngörülüyor. Yeni imar yollarının açılması için de yine 'ekonomik' koddan 5 milyon TL gibi bir harcama yapılması planlanıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin 2022 yılı performans programında en fazla dikkatimi çeken diğer bir başlık da 2022 yılında Samsun sınırı dahilinde zabıta hizmetlerini verimli ve etkin bir seviyeye ulaştırma konusu oldu. 

Anlaşılan Samsun Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki aylarda çok sayıda 'zabıta memuru' alımı için düğmeye basacak. Bu alımların hangi yolla yapılacağı raporda belirtilmese de 'KPSS' şartının aranacağını şimdiden tahmin edebiliyorum.

Bilindiği gibi zabıta memurları işgal ve seyyar satışı önleme ve müdahale, din sömürüsü yapan dilencilerle mücadeleden tutun da ruhsatsız iş yerlerinin denetimi, ilan amaçlı broşür ve reklamların denetimi, kayıt dışı ekonomi ve seyyar satıcılıkla mücadele ile yaya kaldırımı işgallerinin kaldırılmasını sağlamak gibi birçok görevi yürütüyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin tüm bu görevler için önümüzdeki yıl için kaç tane zabıta alacağı henüz belli değil ama anlaşılan sayı bir hayli yüksek olacak. 

Çünkü zabıtaların kullanımına sunulmak üzere dijital telsiz ve tablet bilgisayar alımı için bile şimdiden bütçeden kaynak ayrılmış durumda. Bunun için 60 bin lira gibi bir ödenek oluşturulmuş.

Öyle görünüyor ki, Samsun Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki yıl çarşı pazar denetlemelerini bir hayli sıkılaştıracak. Yüksek enflasyon nedeniyle çarşı pazarın denetimini sağlamanın, fırsatçıların yakasına yapışmanın yolu olarak, bu çare bulunmuş galiba.

Yoksa niye bu kadar zabıta alınsın, öyle değil mi?

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar