SAMSUN EKONOMİSİNDE İLK VERİLER BELLİ OLDU
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

SAMSUN EKONOMİSİNDE İLK VERİLER BELLİ OLDU

21 Mart 2022 - 08:34

 Samsun'un 2022 yılının ilk ayına ilişkin ekonomik verileri belli oldu.

Durum piyasalardaki nakit darlığını, esnafın içinde bulunduğu zor durumu, ticaretteki durgunluğu, istihdamdaki sıkıntıyı gözler önüne sermekle yetmediği gibi önümüzdeki aylara ilişkin de umut verici görünmüyor.

Örneğin TOBB'un verilerine göre 2022 ocak döneminde 93 adet şirket kurulurken, bir adet kooperatif, 21 adet ise gerçek kişi ticari işletme açılabilmiş.

Kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısında geçen yıla oranla yüzde 30 oranında azalma söz konusu.

2022 yılının ocak ayında Samsun'da kapanan şirket sayısında ise yüzde 337'lük bir artış var. Türkiye’de ise bu oran yüzde 7.8. Samsun'da ocak ayında 23 firma ise kapısına kilit vurdu.

İstihdam açısından durum parlak değil. İŞKUR'un verilerine göre 2022 ocak döneminde, 7 adedi kamuda olmak üzere toplam 2 bin 577 kişi işe yerleştirilebildi.

Buna karşılık işsizlik ödeneği başvuru sayısı ise 2021 ocak-aralık döneminde 16 bin 860 kişiye ulaştı.

Piyasadaki durgunluk işadamları ve esnaf açısından alarm zillerinin çaldığını ortaya koyuyor. Samsun'da 2021 ocak döneminde 3.9 milyon TL tutarındaki çeke karşılıksız işlemi yapılırken, bu yılın ilk ayında batık durumdaki toplam çek tutarı ise 8 milyon TL'yi buldu.

2022 ocak döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı, Türkiye’de yüzde 96.8 oranında artarken, Samsun'da bu oran yüzde 102.7'ye çıktı.

Protestolu senetlerde de durum bundan farklı değil. Samsun'da 2022 yılın ocak ayında 13 bin 978 adet senet protesto edilirken, protestolu senet batağı ise 8 milyon 791 bin 960 TL olarak gerçekleşti.

Gelelim inşaat sektörünün durumuna. Doğrusu Iraklılar ve diğer yabancı ülkelerden gelenler olması inşaat ve konut sektörünün durumu da kötü. Çünkü Samsun'da 2022 ocak döneminde bin 558 adet konut satışı yapılırken, bu satışların 92'si yabancılara gerçekleşti. Buna göre yabancılara yapılan konut satışı sayısı, Türkiye’de 56.5 oranında artarken, Samsun'da bu oran yüzde 64.3'ü buldu.

Ve esnafın durumu; Samsun'da hali hazırda toplam 39 bin 920 esnaf faaliyet gösteriyor. 2022 Ocak sonu itibariyle ise sadece iki esnaf, Samsun ticari hayatına atılması cesaretini gösterebilmiş.

Sonuç olarak küresel gelişmeler ve içeride artan ekonomik risklerin etkisiyle Türkiye'nin 2022 yılı büyüme beklentisi giderek düşüyor.

Bu yıl ekonominin tıkanmaması için yüzde 3, hatta daha altında bir büyüme oranı ile yetinilmesi gerektiği konusunda ekonomistler hemfikir.

Ve enflasyon. Şu anda yüzde 55 olan yıllık enflasyonun tepe noktası ve ne zaman geriye dönüş başlayacağı konusundaki beklentiler, son dönemde hızla bozuldu.

En önemlisi de birkaç gün sonra kur korumalı mevduatlarda geri dönüş başlayacak ve Nisan ayında bu hesaplar için bütçeden ödenecek farklar da belli olmaya başlayacak.

Kur korumalı mevduat hesaplarında artışın durduğu biliniyor. Nisandan başlayarak bu hesapların bozulması riski, ekonomi yönetiminin tüm planlarını bozma tehlikesi taşıyor!

 

Yani sadece Samsun değil, Türkiye'de ekonominin durumu belirsizliklerle dolu. Çarşı pazar mutfak yanıyor, bahara Allah kerim! 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar