SAMSUN TARIMI BANKALARA REHİN!
Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

SAMSUN TARIMI BANKALARA REHİN!

03 Haziran 2022 - 09:00

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel dün basın toplantısında açıkladı.

Buna göre Samsun'daki toplam tarım arazileri içerisinde Alaçam'daki tarım arazilerinin yüzde 7'si, Asarcık'ta yüzde 10'u, Atakum'da yüzde 8'i, Ayvacık'ta yüzde 17'si, Bafra'da yüzde 12'si, Canik'te yüzde 10'u, Çarşamba'da yüzde 18'i, Havza'da yüzde 8'i, İlkadım'da yüzde 17'si, Kavak'ta yüzde 2'si, Ladik ve 19 Mayıs'ta yüzde 6'sı, Tekkeköy'de yüzde 15'i, Terme ve Vezirköprü'de yüzde 12'si, Yakakent'te yüzde 7'si 'İPOTEKLİ' durumda.

Samsun'da tarım arazisi en fazla ipotek altında bulunan ilçe ise Salıpazarı. Bu ilçede toplam tarım arazileri içinde yüzde 23 oranında bir arazi, bankalardan alınan kredilere karşılık ipotek edilmiş durumda.

Samsun'da ipotek altında bulunan toplam tarım arazisi ise yaklaşık 70 bin parsel...

Anlayacağınız tablo vahim.

Aslında Türkel'in açıkladığı rakamlarda toplam ipotek bedelinin kaç lira olduğu da belli olsa iyi olurdu ama sanırım bu rakama ulaşamamışlar.

Ancak ipotek altındaki arazilerin sayısı dikkate alındığında, Samsun çiftçisinin bankalara milyonlarca lira borçlu olduğunu söylemek mümkün.

Bu veriler, her geçen ay artan tarımsal girdi maliyetlerinin altında ezilen ve artık üretemez hale gelen çiftçinin yaşadığı sıkıntının boyutunun ne kadar büyük olduğunu da ortaya koyuyor.

Sözün kısası; Samsun'da binlerce hektar tarım arazisi şu anda bankalara rehin durumda!

Bu durum aynı zamanda çiftçimizin son yıllarda dehşet verici düzeyde bir borca battığının da göstergesi.

Tarımda yüzde 300'e varan oranlarda maliyet artışı varken, tarımsal destekleme bütçesinin yetersizliği bilinirken, Türkiye'nin tarımda dışa bağımlılığının nedenleri de açık bir şekilde gözler önüne seriliyor.

Artık net bir şekilde ortaya çıkan bir gerçek var bu ülkede;

Üretimi teşvik edici ve çiftçiyi daha fazla desteklemeye yönelik acil bir tarımsal revizyona ihtiyacımız var.

Çünkü bu gidişe ‘Dur' denilmezse ne yazık ki tarlasını, arazisini kaybeden çiftçilerimizin hazin dramına da şahit olacağız.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar