SAMSUN'UN ONURU: 19 MAYIS
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

SAMSUN'UN ONURU: 19 MAYIS

19 Mayıs 2022 - 08:24

19 Mayıs 2019'da "Mademki bu kent, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda bir kilometre taşı, Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100'üncü yıldönümünü de bu gurura yakışır bir şekilde kutlamak zorunda" demiştim yıllar önce.

Aradan geçen süreçte pandemi dönemini saymazsak, son yıllarda bu ruha uygun coşkulu kutlamalara sahne oldu Milli Mücadele kenti Samsun…

Son üç gündür de açılışlar, sergiler, konserlerle kentin dört bir tarafında etkinlikler düzenleniyor. 19 Mayıs ruhunun gelecek nesillere aktarılması için Samsun Valiliği'nden, Büyükşehir Belediyesi'ne, sivil toplum örgütlerinden belediyelere kadar herkes elini taşın altına koymuş, bu heyecanı kentin her köşesine taşımak için büyük emek harcıyor.

Atatürk'ün Nutuk'ta anlattığı 1919 yılı Mayıs'ının 19'uncu günü Samsun'a çıktığı tarihte, memleketin durum ve manzarasına ilişkin satırlarını hatırlayınca bu kutlamaların niçin bu kadar önemli olduğunu çok daha iyi anımsıyorsunuz.

Ne diyordu Atatürk Nutuk’ta; "1. Dünya Savaşı'nda yenilmiş, ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes antlaşması imzalamış, yorgun ve fakir bir millet.”

İşte bu milletin nasıl yeniden doğup dirildiğini, dosta, düşmana 103 yıl sonra da gururla ve dimdik ayakta olduğunu göstermek için 19 Mayıs, büyük anlamlar içeriyor.

"Tam bağımsız, laik, demokratik Cumhuriyet''in temeli 19 Mayıs 1919'da Samsun'da atıldı.

Ama bu coşku da yetmez. 19 Mayıs kenti Samsun'un bu gururunu daha da ileriye taşımak, bayrağı daha da yükseklere çıkarmak lazım.

Bunun için diyorum ki Samsun, her yıl bütün devlet erkanının katılımıyla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının yapıldığı bir kent olmalıdır.

Öğrendiğime göre bugün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce kutlamalara katılmak üzere Samsun'da olacaklar.

Samsun 'ortak aklı' bütün siyasi parti liderleri başta olmak üzere, devlet yöneticilerinin, sivil toplum örgütlerinin başkanlarının bu özel günde Samsun'daki kutlamalara katılması için, önümüzdeki süreçte ciddi bir 'lobi' çalışmasına hemen başlamalıdır.

Samsun her 19 Mayıs'ta bu ülkenin kalbinin attığı yer olmalıdır.

Çünkü 19 Mayıs, Türk halkının bağımsızlık ve emperyalizm karşıtlığının anılarının diriliğinin sevincidir.

Çünkü 19 Mayıs, halk direnişinden doğmuş bir ülkenin evladı olmanın onurunu taşımaktır.

 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar