Santrale 'mühür' göründü
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

Santrale 'mühür' göründü

20 Mayıs 2021 - 10:01

 

'Adaletin er ya da geç tecelli edeceği'ni söylerken, bu kadar kısa sürede netice vereceğini doğrusu ben bile tahmin etmiyordum.

Ama 'hak yerini buldu' ve hukuksuz ve usulsüz onca uygulamayla ovanın ortasına dikilen santral konusunda adaletin yerini bulacağına ilişkin ışık, Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nden gelen son kararla adeta Çarşamba Ovası'nı aydınlattı.

Nasıl mı?

Bilindiği üzere Samsun'un Çarşamba ilçesinde Eğercili Mahallesi’nde yöre halkının ve sivil toplum örgütlerinin karşı çıkmasına rağmen Oltan Köleoğlu Enerji tarafından kurulmak istenen biyokütle enerji santrali konusunda iki yıldır devam eden hukuki süreçte, kritik aşamaya gelindi.

Daha önce 'depo' diye ruhsat alındığı halde hukuk hiçe sayılarak inşaatı tamamlanan hatta test üretimine bile başlayan santral, geçen yıl 11 Mayıs'ta mühürlenmişti.

Şirket 'mühürleme' kararına itiraz edince konu Danıştay'a taşınmış, Yüksek Mahkeme de 'yeni bilirkişi atanması' şartıyla mührün 'geçici' kaldırılmasına, 'bilirkişinin vereceği rapora' göre de santralin nihai karara bağlanmasına hükmetmişti.

Bu süreçte oluşturulan yeni bilirkişi de hatırlanacağı gibi raporunu mahkemeye sundu. 

Bilirkişi raporda ne dedi?

'Bu santralin Çarşamba Ovası'nın ortasına yapılması, çevresel etki değerleri bakımından;

UY-GUN DE-ĞİL-DİR!"

Bu rapor, hem santralin yapımına olanak sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'ÇED gerekli değildir' kararını çürüttü.

Hem de santralin kapısına mühür vurulması yönünde, yerel idari mahkemenin daha önce aldığı kararın 'yerinde' bir karar olduğunu bilimsel verilerle güçlü bir şekilde desteklemiş oldu.

Bilirkişi raporu da istedikleri gibi çıkmayınca bu kez nedendir bilinmez, 'redd-i hakim' başvurusunda bulunuldu.

İşte o başvuruyla ilgili, Oltan ve Köleoğlu Enerji'yi üzecek haber de gecikmeden Samsun'a ulaştı. 

Yerel mahkeme hakimine ilişkin redd-i hakim talebiyle ilgili karar önceki gün itibariyle, Samsun Bölge İdare Mahkemesi'nde kesinleşti. 

Bölge İdare Mahkemesi, reddi hakim talebinin yerinde olmadığı yönünde kanaat belirtti. 

Bu kararla birlikte yerel mahkemenin, bilirkişi raporu doğrultusunda karar vermesinin önündeki engel de kalkmış oldu. 

Adalete olan inancımı boşa çıkartmadıkları ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu dosta düşmana bir kez daha hatırlattıkları için, Samsun Bölge İdaresi Mahkemesi’nin ilgili hakimlerine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bir teşekkür de bu sürecin başından sonuna takipçisi olan yöre halkına, Eğercili Mahallesi sakinlerine ve onlara destek veren sivil toplum örgütlerine. 

İnandılar ve başardılar. Bütün baskılara ve onca usulsüzlüğe rağmen hukuktan, adaletten bir milim bile geri adım atmadılar ve Çarşamba Ovası'nın sahipsiz olmadığını, o yörenin 'gerçek evlatları' olduklarını cümle aleme gösterdiler.

Ne demiştik; 

Adaletin er ya da geç tecelli etmek gibi şahane bir huyu vardır...

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar