SEN BİR MAGANDASIN!
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

SEN BİR MAGANDASIN!

30 Temmuz 2021 - 08:00

'Hakaret mi ediyorum?'

Evet, hem de en ağırından…

Düğünde, bayramda, asker uğurlamasında en ufak bir eğlencede eline silahı alıp, ateş etmeyi bir marifet olarak görüyorsan, sen bir magandasın kardeşim.

Bak sana hatırlatayım birer birer, senin gibi eli silahlı magandaların neler yaptıklarını:

Çarşamba'nın Kabaceviz Mahallesi’nde daha birkaç yıl önce arkadaşı ile bir düğündeydi 67 yaşındaki İsmail D. Birden silahını çıkardı, havaya ateş etmeye başladı. Mermilerden biri sekerek, düğünde kamera çekimi yapan Erhan Oruç'un başına isabet etti. 20 yaşında, daha hayatının baharındaki Erhan, artık yaşamıyor.

Dur, daha bitmedi.

Tekkeköy'ün Aşağı Çinik Mahallesi'ndeyiz. Yine düğün sevinci var. Gelinin kardeşi E.E.’nin silahından çıkan kurşun, 30 yaşındaki Sevgi Ölmez'i hayattan kopardı. 35 yaşındaki Eyüp Sezen ise başından yaralandı.

Dahası da var.

Yine Samsun yine düğün. 42 yaşındaki Şahin K. bu kez silahına davrandı. Havaya ateş ederken, tabancası tutukluk yaptı. Sözde onarmaya çalışıyordu ama o sırada hemen yanındaki 33 yaşındaki Osman Demirgül'ü sırtından vurdu. Şahin K., düğünde eğleneyim derken, arkadaş katili oldu.

Sadece düğünler mi? Asker eğlencelerini kana bulayanlar, sizler de magandasınız.

Bu kez Çarşamba ilçesi Osmanlı mahallesindeyiz. Askere gidecek gençler için eğlence düzenlenmiş. Ama magandalar hiç durur mu?

Yine silahları çıkarıp, havaya ateş etmeye başladılar. Tabancaların birinden çıkan kurşun, eğlence yerinde bulunan Osmanlı Mahallesi Muhtarı Süleyman Gazan'ın oğlu Aşkın Gazan'a isabet etti. O maganda kurşunu da Aşkın'ı, ailesinden, sevdiklerinden kopardı.

Şimdi de bir sünnet düğünü. İlkadım ilçesi Uzgur Mahallesi. 39 yaşındaki B.P., babasına ait ruhsatlı tabancayla, havaya rastgele ateş açtı. Kazara yanında kendisiyle birlikle halay çeken arkadaşı Bülent Süzgüner'i, kafasından vurdu. Bülent Süzgüner halay çekerken, bir anda kendini yoğun bakımda buldu.

Bütün bu acı olayları neden hatırlatıyorum? Bafra Kaymakamlığı İlçe Jandarma Komutanlığı, ilçede düğün magandalarına yönelik uygulama başlatmış.

Sadece hafta sonunda 38 düğünü, 43 sivil personelin görevlendirilmesi ile denetlemişler.

Sonuç?

Sadece iki günde 4 kişi tüfek, 7 kişi kurusıkı tabanca, 12 kişi de gerçek tabanca ile olmak üzere toplamda 23 kişi, silahla atış yaparken yakalanmışlar.

Sadece iki günde 23 maganda.

Korkunç bir rakam değil mi?

Silahla sevinç olmaz.

Silahı övenler, en ufak olayda silaha sarılanlar, zorbalıktan ve silahtan hiçbir zaman yakasını ve ruhunu kurtaramaz.

Silahın olduğu yerde yaşamın değil, ölümün hükmü geçer.

Silah, yaşamın, barışın ve sevginin lanetlenmesidir.

Ve sen maganda; şunu kafana iyice sok; silah insanı güçlü ya da kahraman yapmaz,  katil yapar.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar