STOKÇULAR, ENFLASYON VE ASGARİ ÜCRET
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

STOKÇULAR, ENFLASYON VE ASGARİ ÜCRET

08 Aralık 2021 - 08:01

Samsun Gıda Borsası'ndaki esnafla yaptığı bir sohbeti dün bir arkadaşım aktardı. Sohbet sırasında ürün fiyatlarından konuşurken bir hesap yapmışlar.

Buna göre geçen yıl ramazan ayında hazırlanan koliler için alınan ay çiçek yağı, makarna, şeker, çay, pirinç, bulgur, un ve salça gibi temel gıda fiyatlarının toplamı 181 TL imiş.

Bugünkü rakam ise yine tüm bu ihtiyaç maddeleri için ise 325 TL'yi buluyor.

Yani fiyatlar henüz bir yıl bile olmadan yüzde 80 artmış durumda.

Bu ürünlerin hepsinin temel gıda maddeleri olduğunu, Ayşe Teyze, Ahmet Amca'nın mutfağı için şart olan gıdalar olduğunu hatırlatmaya sanırım gereken yok.

Ama TÜİK'in enflasyon hesabı, kasım ayı enflasyon oranı ne? Yüzde 20.31.

TÜİK bu enflasyon hangi sepete göre belirliyor, inanılır gibi değil.

***

Diğer taraftan bugün Bakanlar Kurulu toplanıyor. Gündeminde konuşulacak konular da aşağı yukarı belli.

Katar ziyareti öncesinde yapılan açıklamalara bakılırsa, bu fahiş fiyatlarının sorumlusu olarak 'stokçular' işaret ediliyor.

Sadece temel gıda maddelerini değil otomobil stoklayanlar bile varmış, kapalı otoparklara...

Anlaşılan hükümet stokçulara uygulanacak müeyyidelerin yani para ve hapis cezalarının arttırılması için düğmeye basmış durumda.

Bugünkü toplantının gündemine yetiştirileceği de kesin. 'Stok yaptıkları' tespit edilenlere 'çok ağır' para cezaları geliyor, şimdiden haber verelim.

Önceki gün İlkadım Blediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine market raflarındaki ürünlerin satış fiyatlarını denetledi.

Elbette 'kazıkçı marketlerle' mücadelede en büyük görev belediyelere düşüyor. Zabıta yetkililerinin bir de çağrıları var "Vatandaşımızın fiyatlara bakarak aldanmaması, raftaki fiyatla kasadaki fiyat arasında farklılık hissettikleri zaman 153’ü arayarak bizlere bildirmelerini istiyoruz” diyorlar.

***

Ve en çok merak edilen konu; asgari ücret kaç lira olacak?

Bilindiği gibi dün komisyon ikinci toplantısını yaptı. Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ise artık milyonlarca asgari ücretlinin beklediği ücret görüşmelerinde, o çok konuşulan vergilerin kaldırılması düzenlemesinin netleşmesi bekleniyor.

Büyük ihtimalle asgari ücrette vergi indirimi yapılmasına ilişkin düzenleme bugün Bakanlar Kurulu'nda imzalandıktan sonra hızla TBMM'ye sunulacak.

Asgari ücret de 3 bin 500 TL mi, 4 bin TL mi olacak, bu düzenlemeye göre belli olacak.

***

65 yaşındaki emekli öğretmen Ömer Faruk Sönmez, 30 yıllık arşivinde bulunan 50 kitabı önceki gün İlkadım Belediyesi'ne bağışladı. Neden İlkadım Belediyesi derseniz; belediyenin yeni hizmet binasında çok güzel ve hızla gelişen bir kütüphanesi varmış. Sönmez, bir de çağrı yapmış; "Kütüphane kitap bağışlarını bekliyor. Bilginin daha geniş kitlelere ulaşması dileği ile katkı verecek dostlara teşekkür ederim" diyor.

***

Samsun'da son verilere göre üçüncü aşısını yaptırmadığı tespit edilen halen 63 bin kişi var. Samsun Sağlık Müdürlüğü de, üçüncü aşılarını olmadığı tespit edilen 65 yaş üstü vatandaşların aşılanabilmesi için, "Hayat Kurtaran Aşı'  kampanyası başlattı. Aralık ayı içerisinde her ilçede aşı noktaları oluşturulacak ve aşılarını olmamış vatandaşlar buralarda aşılanacaklar. Omicron varyantının ortaya çıktığı ve Türkiye'ye henüz giriş yapmadığı şu günlerde, aşılarınızı lütfen tamamlayın. Kulaktan dolma bilgilere, saçma sapan hikayelere kanıp da canınızdan olmayın!  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar