TABİİ Kİ SİZİ ARAYACAĞIM MÜDÜR BEY!
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

TABİİ Kİ SİZİ ARAYACAĞIM MÜDÜR BEY!

15 Haziran 2019 - 09:09

İki gündür TOKİ Çay Mahallesi konutlarında oturan vatandaşların ‘kokudan duramıyoruz, kanalizasyon bağlantımız yok’ feryatlarıyla karşı karşıyayım.

Çok özür dileyerek söylüyorum, “Gülsüm Hanım; b..k içinde kaldık. SASKİ dışında kimse sesimizi duymuyor, müteahhit firma altyapımızı yapmamış, bütün pislik blokların içine geri bastı”diyorlar.

Bunun üzerine önceki gün ‘TOKİ konutlarında gittim, bu kadar da olmaz’diye söylene söylene.

Baktım anlatılanların hepsi doğru.

Bloklara kokudan girilmediği gibi müteahhit firma kanalizasyonu lağım suyu akıtılması yasak olan Mert Irmağı’na vermiş; bu kez de ırmağın yanındaki yol ve çevresi lağımdan yosunlaşmış.

Bu olayla ilgili haberimiz de dün ‘TOKİ’de bir rezalet daha’başlığıyla dün gazetemizin manşetinde yayınlandı.

Gazetecilikte haberlerde ‘fikri takip’denilen bir kural olduğu için bu olaydan birinci derecede yetkili olan kurumun başındaki Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Salih Sağır’ı aradım.

Müdür bey önce konunun yeni olmadığını ve daha önce çalışma yapıldığını, kanalizasyonun pis su akarına bağlı olduğunu söyleyerek, aslında problemle ilgili hiçbir bilgisi olmadığın da ortaya koymuş oldu.

Bilgi sahibi olmayabilir’diyerek konuyla ilgili bilgi verirken, haberimizin yayınlandığını, altyapısı olmayan binanın lağım sularının Mert Irmağı'na akıtılmaya devam ettiğini, bölgede şu anda SASKİ ekiplerinin temizlik yapmaya çalıştıklarını, onlar dışında da hiçbir kurumun orada olmadığını anlatmaya çalıştım.

Ama müdür bey; "Hiç öyle şey olur mu? Kanalizasyon atık su kanalına bağlanmıştır" iddiasını sürdürdü.

Olayım vahametini anlatabilmek için blokların zemin katlarının ve sığınaklarının bile insan dışkısı ve lağım sularıyla dolduğunu belirtince de Salih Sağır nedense bir hayli sinirlendi ve, "Ne yapacağız blokları biz mi temizleyeceğiz?”deyiverdi.

Ardından da “Hem bize sormadan yazmışsınız zaten, şimdi beni niye arıyorsunuz ki"demez mi?

3 blokta 100’e yakın hanenin lağım suları Mert Irmağı’na akıyor bilgisi yok ama Müdür bey bize gazetecilik öğretiyor.

Neyse ki bu telefon konuşmasının ardından kendisi kalkmış TOKİ konutlarına gitmiş, inceleme yapmış ve müteahhit firmaya “Hemen yarın (bugün) altyapıyı yapmaya başlayacaksınız” talimatını kesin bir dile vermiş. 

Bir nefes çekip ‘çok şükür’ dedim içimden.

Düşünsenize İl Çevre Şehircilik Müdürü, “Bu kanalizasyonu akıtırken bana mı sordular, benimle ne ilgisi var”deseydi, ne yapardık? 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar