TANZİM NOKTALARI ÇARE DEĞİL
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

TANZİM NOKTALARI ÇARE DEĞİL

12 Şubat 2019 - 09:14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyonla mücadele kapsamında vatandaşlara, üreticiden ucuz sebze tedarikinin sağlanması yönündeki talimatının ardından, İstanbul ve Ankara'da pilot olarak mobil tanzim noktaları kurulmaya başlandı.

İlk günden ilgi uyandıran tanzim noktalarına vatandaşların ilgisi yoğun oldu ve yıllar öncesinde gördüğümüz gıda alımı için uzun kuyrukları, yeniden görmeye başladık.

Öğrendiğime göre şu anda Samsun'da ise ucuz sebze ve meyve tedariki için bir tanzim satışı noktası kurulması yönünde belediyeler nezdinde henüz bir çalışma yok.

Ama Samsun'a da kurulmasının bir ihtiyaç haline geldiğini, enflasyon rakamlarının Türkiye ortalamasından bile yüksek olduğunu göz önüne alırsanız rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Aslında fotoğrafın tamamına baktığınızda tarım ürünlerindeki yüksek enflasyonun ardında yıllardır sürdürülen yanlış tarım politikalarının yattığını herkes biliyor.

Tohum ve ilaç piyasası tamamıyla emperyalistlerin eline geçince, Türkiye’de tarım da çöktü.

Ardından hükümetler kredilerle tarımı yeniden canlandırmaya çalıştılar ancak bu arada imalat sanayi de ithale dayalı çalışmaya yönelince, bu sektör de külli emperyalistlerin eline geçmeye doğru gitti.

Şimdi ne yapmalı?

Farklı çözüm önerileri var. Örneğin; Özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde doğal afetler üretimi negatif etkiliyor. Bu nedenle de Karadeniz Bölgesi'nde Çarşamba ve Bafra ovaları gibi verimli ovaların bu tür krizlerden çıkışın yolu olarak mutlaka tarımsal üretime verimli olarak katmak gerektiği konuşuluyor.

Özellikle de sera tarımı, bu ovalarda da yoğunlaştırılabilir.

Diğer taraftan çiftçinin zorunlu harcadığı kalemlerin her birinin devlet desteğine alınması gerektiği de ortada.

En önemlisi de köy yaşamı mutlaka desteklenmek zorunda. Göçün sebepleri incelenerek köye geri dönüşün mutlaka sağlanması şart.

Tarımı güçlendirmenin diğer bir ayağı da Tarım Kredi Kooperatifleri. Bu kooperatifler devlet eliyle güçlendirilmeli, kooperatifler aracılığı ile ucuz tarımsal ürünler satılmalı.

Hükümetin başlattığı tanzimli satışın kesin çözüm getirmesi için ayrıca mutlaka kooperatiflerle anlaşılmalı.  Çünkü aracıların ortadan kaldırılmasının en sağlıklı yolu kooperatifler.

Bu nedenle Hal Yasasıyla, tanzimli satışla fiyatlar düşmez.

Bana göre asıl mesele girdi maliyetleri.

Bu maliyetleri düşürün, bakın gıda fiyatları nasıl düşüyor!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar