• Reklam
ULUSAL EGEMENLİK
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

ULUSAL EGEMENLİK

15 Nisan 2019 - 09:15

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle TRT'nin her yıl düzenlediği Çocuk Şenliği'nin 41'incisi bu yıl Samsun'da düzenleniyor. 

Şenlik nedeniyle dünyanın dört bir tarafından çocuklar dün itibariyle Samsun'a geldiler.

Çarşamba Uluslararası Havaalanı'nda konuklarını bekleyen Samsunlu ev sahibi miniklerin heyecanını görmeliydiniz. Ellerinde çiçeklerle, güleryüzleriyle, samimiyetleriyle adeta yıllardır tanıdıkları bir dostlarını karşılıyor gibiydiler.

Samsun Valisi Osman Kaymak ve eşi Emine Kaymak da 23 Nisan Çocuk Şenliği etkinlikleri kapsamında kente gelen çocuklarla onları evlerinde misafir eden Samsunlu çocukları dün konutunda ağırladı. 

Kutlamalar bugün de tüm ülkelerden gelen çocukların kabulü, öğleden sonra da Şenlik Yürüyüşü ile devam edecek.

Samsunluları bu yürüyüş sırasında Sahil Yolu'nda konuk çocukları selamlamaya davet ediyorum.

Bu yıl Samsun'da 19 Mayıs 1919'un 100. yıl coşkusu kapsamında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı kutlamaları da işte böylesine coşkulu etkinliklerle kutlanıyor.

Bunun için TRT'ye ve bu organizasyonun Samsun'da yapılmasında büyük bir emek veren başta Vali Osman Kaymak olmak üzere tüm bürokratlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

23 Nisan gelmişken, 'ulusal egemenlik' kavramının ne anlama geldiğini daha iyi düşünmemiz ve anlamamız gerektiğini de hatırlatmak gerek.

Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı halkının, emperyalizme ve Osmanlı egemen sınıflarına karşı yaptıkları devrimin eseridir. 

Osmanlı halkı, egemenliği, tek kişiden, hanedandan, saraylılardan, konaklılardan, emperyalizmden, anti-emperyalist Türk ulusal demokratik devrimi ile alabildi.

''Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir'' ilkesi, Osmanlı egemen sınıflarının tek kişi ve hanedan egemenliğine karşı yeni Türk devletinin temeline konuldu. 

''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'' demek de; Osmanlı egemenlerine ve her türden tek kişi egemenliğine,  'Hayır' demektir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın ülkemize çocuklarımızın gözlerinde gördüğüm aydınlığa, sevince, asalete, sevgiye benzeyen günler getirmesini diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar