VEZİRKÖPRÜ'YE DİKKAT!
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

VEZİRKÖPRÜ'YE DİKKAT!

22 Mayıs 2019 - 09:06

Türkiye günlerdir Samsun'un Vezirköprü ilçesinde kaybolan 1.5 yaşındaki minik Ecrin olayını konuşuyor.

Bir televizyon programında hemen hemen her gün minik Ecrin'in ailesi, annesi, babasıyla ilgili ortaya çıkan karmaşık ilişkiler, sizleri bilmiyorum ama bir Samsunlu olarak benim yüzümü kızartıyor.

Aslında Vezirköprü ilçesinde çocuk gelin olayları, başlık parası ve aile içindeki çarpık ilişkiler sorunu bilinen bir sıkıntı.

Hatta Samsun Valiliği'nin hazırladığı Yerel Eşitlik Eylem Planı'nda da bu meseleler Vezirköprü özelinde önemli üzerinde durulması istenen konuların başında geliyor.

Örneğin başlık parası sorunu.

Daha birkaç ay önce meslektaşım Tolga Birgücüyazmıştı, Vezirköprü'nün Göl mahallesinde yaşanan başlık parası rezaletini.

Köyde aileler kızlarını evlendirirken, damadın ailesinden başlık parası istiyorlar; ortalama yaklaşık 20 bin TL'yi başlık parası olarak alıyorlar.

O günden bugüne değişen bir şey yok. Hala başlık parası alınıyor.

Vezirköprü köylerinde yaşanan cinsel istismar olaylarıyla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Jandarma yetkilileri de sık sık seminerler düzenleyerek, ilçe halkını bilgilendirmeye çalışıyorlar.

Ancak Samsun'un en uzak ve en çok köyü bulunan Vezirköprü'de ne çocuk gelinler ne de başlık parası meselesi bir türlü çözülemiyor.

Sorunun asıl kaynağının eğitim yetersizliği olduğu çok açık.

Eğitim seviyesi düşük olunca da Ecrin olayında görüldüğü gibi ailelerdeki yüz kızartıcı ilişkiler de gün yüzüne çıkıyor.

Samsun Valiliği 'Vezirköprü'özelinde çok ciddi bir eğitim seferberliği başlatmalı ve çocuk gelin ve başlık parası rezaleti ve diğer çarpıklıkları mutlaka sonlandıracak çalışmalar yapmalıdır.

Bu utanca artık bir dur demek lazım!

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali Osman İlhan
    3 ay önce
    Bu olay yüzünden Vezirköprü halkını kötüleyemezsiniz. Bu tür olaylar sadece Vezirköprü’de olmuyor her yerde her türlü insan var. Bir baba kızı için başlık parası istiyorsa o durum o babayı ilgilendirir Vezirköprü halkını değil. Bir ailenin bir karmaşık ilişkisi veya ilişkileri varsa o durum o aileyi ilgilendirir Vezirköprü halkını değil. Bazı kişi veya kişiler yüzünden Memleketimin güzel insanlarını aynı keseye koymam utanç verici bir durum varsa o kişileri ilgilendirir herkesi değil.

Son Yazılar