YA O YANGIN ÇARŞAMBA'DA ÇIKARSA!
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

YA O YANGIN ÇARŞAMBA'DA ÇIKARSA!

10 Mayıs 2021 - 11:29

Samsun'un Çarşamba Ovası büyük bir yangın tehlikesiyle karşı karşıya!

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde faaliyet gösteren biyokütle enerji santralinde daha geçen gün çıkan yangına bakarsak, koruma altındaki ova gerçekten de büyük bir tehlike altında.

Afyon'daki biyokütle enerji santrali de tıpkı Oltan ve Köleoğlu Enerji'nin Çarşamba'da kurmak istediği santral ile aynı özellikleri taşıyor da ondan.

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Başkanı Mehmet Özdağ da uyarıyor: “Tozlanmanın olduğu her yerin elektrik tesisatlarında, yangın riski hep vardır. Toz, iletken görevi görüp elektrik sistemlerinde kısa devrelere sebep olmaktadır."

Öyleyse durum facia. Çünkü biyokütle enerji santrallerinin yakıt depolama ünitelerinde, çalışma sistemi bakımından yüzde 100 tozlanma var. Bu santrallerin yakıtları doğal gaz veya diğer yakıtlar gibi tek tip değil çünkü.

Biyokütle enerji santrallerinin yakıtları arasında ağaç, odun, lastik ve hatta mobilya atıkları dahi var.

İşte en büyük tehlike de burada. Mehmet Özdağ, "Santralin tanıtım dosyasında da ‘Tesise kabul edilecek biyokütle atıkları 5 santimetrelik yakıt haline getirilecek’ denilmektedir. Yani Çarşamba Ovası’na kurulacak olan bu santralin deposuna gelecek yakıt hammaddeleri üzerinde kırpma işlemi uygulanacak ve standart yani tek tip yakıt elde etmek için çalışma yapılacak” diye uyarıyor ve ekliyor:

“Santralde yakıt noktasında yapılacak bu işlemler son derece tehlikelidir. Yakıt hammaddeleri işlenirken, kırpma işlemi gerçekleşecek ve dolayısıyla burada tozlaşma meydana gelecek. Bu işlemler, parmamalar, patlamalar ve yangın risklerine açıktır."

Allah korusun ya yangın çıkarsa ne olacak?

Bilindiği gibi Bütünşehir yasası ile ilçe belediyelerindeki itfaiye birimleri kaldırılarak merkeze bağlandı.

Bu nedenle kırsal alanlarda yaşanan büyük yangınlara, Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi müdahale etmek zorunda kalıyor.

Vezirköprü, Çarşamba, Salıpazarı ve Ayvacık gibi ilçelerde çıkan yangınlara aradaki uzaklık nedeniyle itfaiye gidene kadar yangın zaten çoktan sönmüş oluyor.

Çarşamba'daki santrale gidene kadar ovanın yangında kül olması da içten bile değil.

Bu santralin kurulumuna izin verenler böyle bir durumda Çarşamba Ovası'nı yakıp kül edenler tarihe geçersiniz şimdiden uyarayım.

Bu gurur da artık size yeter!

Değil mi?

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar