YAPILANDIRMA İLE NEREYE KADAR?
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

YAPILANDIRMA İLE NEREYE KADAR?

23 Eylül 2021 - 08:00

Bir işverenin ödeyemediği SGK borcu, araç sahibinin ödemede zorluk çektiği motorlu taşıtlar vergisi, firmaların bir nedenle yatırmadığı kurumlar vergisi, ödenemeyen vergilerin gecikme zamları...

Türkiye'de milyonlarca kişinin bu borçları ödenemedikçe, borçluluk hali de artarak devam ediyor.

İşte yapılandırma da bu borçlar için yeni bir ödeme planı çıkarılması anlamına geliyor.

Dün, Samsun TSO’yu ziyaretinde konuşan Samsun Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun, bir ay daha uzatılan bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına imkan tanıyan düzenlemenin 30 Eylül 2021 tarihinde sona ereceğini hatırlatarak, ilgili mükelleflere kanundan yararlanma çağrısında bulundu.

Düzenleme; Vergi Dairesi’ne ödenmemiş vergi ve diğer borçların yanı sıra ödenmemiş Motorlu Taşıtlar Vergisi, trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarını da kapsıyor.

Kamuoyunda çokça konuşulan öğrenim ve katkı kredisi borcu bulunan mezun durumdaki üniversite öğrencileri de nihayet biraz olsun rahatlayabilecekler.

Bu durumdakiler gecikme zamları ve gecikme faizleri yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılarak hesaplanan borcu ödeyebilecekler.

Son başvuru tarihi 30 Eylül olan bu yapılandırmayla birlikte, Türkiye'de borçlar, 2018'den bu yana dördüncü kez, son 10 yılda ise sekizinci kez yapılandırıldı.

Bu yapılandırmalar borçlu mükellefe biraz olsun nefes aldırmasının yanında, ortaya çıkan başka bir gerçek daha var.

Esnaf, vatandaş, vergisini, idari para cezasını, borcunu zamanında ödemiyor, ödeyemiyor.

Ekonomideki kötü gidişat, vatandaşı vergi borçlusu haline getirmiş durumda.

Öyle olmasa 10 yılda sekiz kez yapılandırma çıkarılır mı?

Vergilerin tahsil edilememesinin en önemli sebeplerinden birisi enflasyon ve piyasaya yaptığı baskı.

Önümüzdeki dönemde de yüksek enflasyona bağlı olarak, vergilerin ve düzenleme kapsamındaki diğer borçların ödenmesinde sıkıntıların devam edeceğini görmek için kahin olmaya gerek yok.

Bu nedenle ekonomik daralma potansiyeli ile baş edebilmek için yeni kaynaklar bulunup piyasanın ayakta tutulması, diğer taraftan makro dengelerin aşırı bozulmasını önlemek için bu kaynakların doğru yerlerde ve doğru zamanlama ile kullanılması şart.

Bu nedenle Maliye, politikalarında bu perspektifi unutmasa iyi olacak.

Çünkü kamu maliyesi, sadece 'yapılandırma' ile dönmez!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar