Reklamı Geç
Reklam
  • Reklam
YENİ KABİNE
Reklam
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

YENİ KABİNE

11 Temmuz 2018 - 09:40

Ankara'dan Samsun'a dönüp gazeteciliğe başladığım dönem, AK Parti iktidarının ilk yıllarıydı.

AK Partili milletvekilleri sayıca daha fazla olmasına rağmen 2002 yılından bu yana tek bir milletvekili bile bakan olarak kabinede yer almamıştı.

Bu durum en çok da kamu yatırımları ve teşvikten yararlanma konusunda Samsun'u zor durumda bırakıyordu.

Hatta 2005 yılında çıkarılan teşvik yasasından yararlanacak iller arasında Samsun'un yer almaması büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı.

Herkes Samsun'un teşvik kapsamındaki iller arasına alınacağı müjdesini beklerken, teşvik yatırımlarından yararlanacak olan 12 il arasında Samsun'un yer almaması şaşkınlık yaratmış, AK Partili milletvekilleri de yatırımlar konusunda bir türlü istediği ivmeyi yakalamayan Samsun'da eleştiri oklarının hedefi haline gelmişlerdi.

Samsun'un teşvikten yararlanamamasının nedeninin ise; Samsunlu bir bakanın kabinede yer almaması olduğu kulislerde konuşulur olmuştu.

Bu hayal kırıklığından sonra da Samsun, kamu yatırımlarından ve teşviklerinden yeterince yararlanamadığı bir 4 yıl daha geçirdi.

2009 yılında kurulan hükümette nihayet Samsun'dan bir milletvekili kabineye girmeyi başarınca büyük bir sevinç yaşandı.

O bakan da Bayındırlık ve İskan Bakanı olarak kabineye giren Mustafa Demir'di.

Mustafa Demir'den sonra ise hükümetler de değişse, kabinede revizyon da yapılsa Samsun'dan mutlaka bir milletvekili bakanlar kurulunda mutlaka yer aldı.

Önce Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ardından da Akif Çağatay Kılıç.

Hatta Akif Çağatay Kılıç, 5 dönem üst üste 61., 62., 63., 64. ve 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaptı.

Akif Çağatay Kılıç'ın ardından da Samsun yine bakansız kalmadı ve Ahmet Demircan, 19 Temmuz 2017 tarihi itibariyle yeni bakanlar kurulunda Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi.

Kabinede 9 yıldır bir bakanı bulunan Samsun'un bu süreçte elde ettiği kazanımların ve yatırımların toplam tutarının 22 katrilyonu bulduğunu, 24 Haziran öncesinde Samsun'da miting yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat kendisi açıklamıştı.

Şimdi ise Türkiye yeni bir sisteme geçerken, yeni kabine de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

Bu yeni kabinede de Samsun'dan bir bakanın yer alacağı bekleniyordu ama beklentiler gerçekleşmedi. Bakan Demircan'ın görevini devretmesiyle Samsun'un ‘bakanlı yılları’ da artık sona erdi.

Yeni kabinede Karadeniz kökenli 5 bakanın yer aldığını belirtmeden de geçmeyelim.

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; Ordulu, Sanayi ve Kalkınma Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, İçişleri Bakanlı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Trabzonlu olduğunu sanırım bilmeyen yok.

Evet Türkiye'de yeni bir dönem başlarken, 24 Haziran'da ve her seçimde Cumhurbaşkanı'na Türkiye ortalamasının da üzerinde destek veren Samsun'un artık bakanı yok.

Umarım 2009 yılı öncesinde olduğu gibi bir süreci Samsun ve Samsunlular yine yaşamaz.

Ama ben Samsun sevdalısı olduğunu her fırsatta dile getiren Erdoğan'ın buna izin vereceğini hiç sanmam.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar