Yıkılacak yıkılmasına da, belediye bu süreçte nerede hizmet...
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

Yıkılacak yıkılmasına da, belediye bu süreçte nerede hizmet verecek?

12 Nisan 2022 - 08:30

YIKALIM YIKMASINA DA...

Türkiye'de bugünlerde üç büyükşehir belediyesi, yeni hizmet binası için hummalı bir hazırlık içerisinde.

Bunlardan ilki İzmir Büyükşehir Belediyesi. Malum, İzmir'de yaşanan deprem ve can kayıpları hepimizi derinden üzdü. İzmir'de o deprem sonrasında yeni bir belediye binası için hazırlıklar başladı.

Binasını yıkma hazırlığı yapan diğer belediye ise Konya Büyükşehir Belediyesi. İddia o ki, belediyenin mevcut binası, depreme dayanıklı değilmiş, o yüzden yıkım yapılacakmış. 32 yıllık bina olduğu söyleniyor.

Ben Konya'nın deprem bölgesinde olmadığını duymuştum ama demek ki öyle değilmiş. Yoksa daha 32 yıllık bir binanın, depremden yıkılacağını niye düşünsünler ki?

Neyse biz asıl kendimize bakalım. Çünkü bizim de Büyükşehir Belediye binamızın yıkımı söz konusu. Aslında bu proje yıllardır var. Bilindiği gibi Saathane Meydanı Projesi kapsamında çevredeki birçok binanın yıkımı gerçekleştirildi ve o bölgede estetik bir güzellik gözle görülür hale geldi.

Şimdi projenin ikinci etabında Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi binasının hemen yanındaki 46 yıldır hizmet veren ikinci binanın yıkılması planlanıyor.Büyükşehir Belediyesi de bu amaçla geçici hizmet binaları kiralamaya başladı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası'nın eski binasının yanı sıra inşaatı henüz tamamlanmamış İlkadım'daki bir binanın daha tadilat yapılarak kiralanacağı konuşuluyor.

Böylesine ekonomik zorluk içerisinde olduğumuz bugünlerde, yeni hizmet binası yapmadan eskisini yıkmak ya da Büyükşehir birimlerini kiralık binalara göndermek, daha da önemlisi yeni bina maliyeti kadar masraf yaparak tadilat bedeli ödeyerek başka bir binaya taşınmak ne kadar akıllıca?

O kadar zor günlerden geçiyoruz ki kamu kaynaklarının en verimli ve düzgün kullanılması gereken bir dönemdeyiz.

Kiraydı, tadilattı, taşınmaydı; milyonlarca liralık masrafa değer mi? En azından bugünkü koşullarda?

 Diğer taraftan benim asıl üzüldüğüm;  Avrupa'da yüzlerce yıllık devlet binaları var. Örneğin Paris'e gidin, devlet binaları nasıl yapılırmış bir görün. Bir de bizim binalarımıza bakın. 30-40 yıl sonra hepsi çöp!!!

Diyeceğim o ki, bu binayı yıkalım yıkmasına da önce bir kamu kaynaklarının kullanımı açısında bir kar-zarar muhasebesi yapılsa fena mı olurdu?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar