YUNAN TRZORTZİS'İN KUYRUK ACISI
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

YUNAN TRZORTZİS'İN KUYRUK ACISI

30 Nisan 2019 - 09:17

Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü tarafından düzenlenen bir programda aslen Yunan ancak İngiliz vatandaşı Andreas Trzortzis'in kendince icraatlarını yorumladıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için söylediği “Allah’ın dostu mu şeytanın dostu mu?”sözleri son iki gündür sosyal medyada en çok konuşulan ve tepki gösterilen konuların başında geliyor.

Aslında bu konuşma yapılalı tam 5 yıl olmuş ama videosu sosyal medyada yeni yayınlandı, yayınlanır yayınlanmaz da kıyamet koptu.

Müslüman olduktan sonra Anderas’ın yanına 'Hamza' ismini de kullanmaya başlayan Yunan asılı İngiliz Tzortzis'i ben de merak ettim ve araştırmaya başladım.

2002 yılında tam da İkiz Kuleler'e yapılan 11 Eylül saldırılarının hemen arkasından Müslüman oluyor.

Öncesinde ise zaten Müslüman olan sevgilisini onun deyimiyle hidayete erdirmiş ve tesettüre sokmuş. İlk gençlik yıllarında tanıştığı bir Müslüman arkadaşı sayesinde de 'Müslüman' oluyor.

Onun öncesinde de zaten farklı din ve inanışlara olan ve yabancı kültürlerdeki insanlarla yakın ilişki içerisinde olabilen bir kişilikte bir insan olduğunu belirtiyor.

Tzortsiz'in 'İslam'a Yolculuğum' adıyla Youtube'da da yayınlanan ve nasıl Müslüman olduğu anlatan videosunda gördüm ki; Tzortzis'in Türklere olan antipatisi de aslında sadece Atatürk ile sınırlı değil.

Tzortsiz’in annesi 1974'te Kıbrıs'taki Türkleri adadaki Rum soykırımından kurtarmak için yapılan Kıbrıs Harekatı sonrasında adadan ayrılmak zorunda kalmış. 

Annesini bir 'mülteci' olduğunu anlatan Tzortzis, kız kardeşinin de 10 yıl boyunca bir Türk ile nişanlı olduğunu da söylüyor.

Tzortsiz, kendisine örnek aldığı annesini anlatırken, kız kardeşinin 10 yıl bir Türk ile nişanlı kalmasına atıfta bulunarak, "Hangi mülteci kadın ülkesini işgal edip evini ele geçiren ırktan birini kabul edebilir ki" diyerek, Türkiye'yi Kıbrıs'ta 'işgalci' olarak nitelendirecek derecede bile ileri gitmiş.

Hatta Tzortsiz'in anlatımına göre annesi, Kıbrıs harekatı sırasında Türk askerine karşı savaşan Rum ordusundaki erkek kardeşini morglarda aramak zorunda bile kalmış.

Tzortsiz nasıl Müslüman olduğunu anlattığı bir videoda bu sözleriyle, Türklere ve Türkiye'ye yönelik 'sübliminal' mesajlar vermeyi de ihmal etmiyor.

Yani Tzortzis'in kini, sadece Kurtuluş Savaşı'nda dedelerinin denize dökülmesi değil, Kıbrıs Harekatı'na kadar da uzanıyor.

Tzortsiz gibi birinin Türklere, Atatürk'e olan kin ve düşmanlığını anlayabilmem mümkün, sonuçta bir kuyruk acısı var. Sözde Müslümanlığının arkasında içindeki derin nefreti de açığa çıkarabiliyor. 

Benim anlayamadığım ve tepki gösterdiğim, Türkiye'nin en önemli üniversitelerinden birinde İslam Araştırmaları Topluluğu adında kurulan bir organizasyonda bu sözlerin söylenmiş olması ve orada bulunanların büyük bir kısmının bu sözlere alkışlarıyla destek vermesi.

Yani asıl sorun bizde, bugünün aktörlerinde.

Bunun nedeni ne?

Günümüzde genel olarak "İslamcılar" ve "Kürt milliyetçileri" ve "sosyalistlerin önemli bir kesimi" , farklı gerekçelerle de olsa Türk burjuva devrimine ve Atatürk'e karşı konumlanıyorlar ve ortak düzlemde duruyorlar.

Dini gerekçelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden o büyük devrimi ve ulusal kurtuluşçu halk savaşı tarihini toptan mahkum eden bir dinci hareket ve bu şekilde kafalara alttan alta kazınan bir anlayışla karşı karşıyayız.

 Tzortzis gibi 'emperyalizmin hidayete erdirdiği' Müslümanlarının ve onun Türkiye'deki işbirlikçilerinin, ulus devleti yıkıp, ümmet devleti kurmak isteyenlerin Türklere  ve Atatürk'e düşman olması kaçınılmazdır. 

Çünkü Atatürk, Türk ulus devletinin kurucusudur

Ve bu halkın Atatürk'e ve Türk ulus devletine sahip çıkması da bunları çileden çıkarıyor.

Çileden çıktığınızla kalırsınız; çünkü bu halk kim olursa olsun, kendi tarihine küfredenlere gereken cevabı er ya da geç mutlaka verir.

Emperyalizme karşı ulusal devrimi yapanlar geçmişte kaldılar sanmayın,  günümüzde de onların torunlarıyla muhatap olduğunuzun farkına varmanızı öneririm.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar