ZAMAN DARALIYOR!
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

ZAMAN DARALIYOR!

22 Haziran 2019 - 10:20

Temmuz ayı yaklaştıkça Türkiye'nin Rusya'dan sipariş ettiği S-400 hava ve füze savunma sistemine ilişkin ABD ile yaşanan gerginlik giderek artıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldi ve Temmuz'un ilk yarısı içerisinde S-400'lerin gelmeye başlayacağını, askerlerin zaten eğitilmiş olduğunu ve S-400'lerin yerleştirilecek yerlerinin belli olduğunu söyledi. 

Erdoğan ayrıca Japonya'nın Osaka kentinde ay sonunda yapılacak G-20 toplantısında da ABD Başkanı Trump ile bulaşacaklarını belirtirken, bir süre önce görevden çekilen ABD Savunma Bakanı Patrick Shanahan'ın, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektupta yer alan 'yaptırım' tehditlerini de ciddi almadığını ortaya koydu. 

Pentagon'dan gelen mektup elbette çok önemli ve Trump ile Erdoğan arasında yapılacak görüşme öncesinde, Amerikan başkanının da sınırlarını çizmek açısından da önemliydi.

Amerikan basınında sık sık S-400 meselesinin sadece yönetimi değil kongreyi de ilgilendiren bir mesele olduğuna yönelik Pentagon'da yapılan konuşmalar sık sık dillendirilirken; 

Türkiye iSe meseleyi Trump ile çözebileceği inancında.

Çözebİlir mi?

Elbette mümkün. 

Ancak şunu da unutmamak gerekir, ABD'nin Kuzey Suriye'de YPG'ye destek vermesini, yapılan tüm görüşmelere rağmen engelleyememişti. 

ABD, terör örgütü YPG'ye destek verdi ve o saatten sonra ok yaydan çıktı.

Diğer taraftan S-400'ler alınırsa, Türkiye'nin yılardır bir parçası olduğu F-35 projesinden dışlanacağı ve dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olarak tanımlanan F-35'lerin Türkiye'ye gönderilmeyeceği gerçeği ile de karşı karşıyayız.

Türkiye haklı olarak F-35’ler konusunu uluslararası yargıya taşıyacaktır ve ABD Türkiye'nin bu proje için verdiği tüm paraları geri iade edebilir. 

Ama sonrasında öyle yaptırımlar gelebilir ki bu yaptırımların kongreden geçme ihtimali de yüksek.

Böyle bir atmosferde Türkiye'nin Osaka'da yapılacak Trump görüşmesinden önce kongreden gelebilecek yaptırımlara odaklanması ve bu yaptırımların Trump tarafından veto edilmesini sağlamaya yönelik sözler almasına odaklanması gerekiyor.

Temmuz'da S-400'ler geliyor, zaman giderek daralıyor.

Hadi bakalım hayırlısı!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar