ZARARDAKİ PTT 
Reklam
  • Reklam
GÜLSÜM ATİK

GÜLSÜM ATİK

ZARARDAKİ PTT 

09 Haziran 2021 - 10:00

 

PTT'nin Samsun'daki mobil araçlarla ile ilgili akıl almaz uygulamasını iki yıl önce yine bu köşeden duyurmuştum.

Türkiye genelinde 42 adet olan mobil araçların, çok düşük düzeyde gelir elde etmelerine rağmen binlerce liraya kiralanmış durumda olduklarını, Samsun'daki iki mobil araca da bu araçlardan elde edilen gelir ile kira miktarı karşılaştırıldığında 'fahiş' düzeyde kira ödendiğini, belgeleriyle kamuoyuna duyurmuştum.

Samsun'da, bir PTT mobil aracının PTTBank ve diğer posta hizmetlerinden elde ettiği gelir; o dönemde taş çatlasın 500 TL iken, evrensel posta hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla özel sektörden ihale yöntemiyle kiralanan bu araçlara devletin ayda 17 bin 500 TL kiralama bedelinin yanında KDV ile birlikte yaklaşık 22 bin lira ödediğini yazmıştım.

Yani Samsun'da hizmet veren ve aylık geliri 500 lirayı geçmeyen bu iki mobil aracına, PTT'nin yaptığı aylık kira ödemesi 22 bin liraydı.

Samsun'daki mobil PTT araçlarından birinin Bankalar Caddesi'ndeki ana postanenin hemen arkasında, diğerinin ise Derecik Mezarlığı'nın yanı başında günlerce doğru dürüst bir işlem bile yapmadan yattığını fotoğraflarıyla kamuoyuna duyurmuştum.

Yazım yayınlandıktan sonra bu araçlar, hemen ihtiyaç olan bölgelere yönlendirildi. 

Şu anda ne durumdalar, bu mobil araçlar için yine yüksek kiralar ödeniyor mu, sormak lazım.

Bu arada yazımın ardından kurum bünyesinde soruşturma açtıklarını da söylemeliyim. Ama öyle niye bu araçlara bu kadar yüksek kira ödeniyor diye değil, bu bilgileri basına yani bana kimin verdiğini bulmak için.

Güler misin ağlar mısın?

Şimdi duyduğuma göre aynı PTT, Samsun'un güneydeki ilçelerinden Ladik'teki şubesini kapatma kararı almış. İki Samsun milletvekili de meseleyi bir kaç gün önce kamuoyunun gündemine de getirdi. 

PTT Genel Müdürlüğü yönetimi, bir kaç ay önce de Samsun Bölge Müdürlüğü'nü kapatıp, Trabzon'a götürmeyi kafaya koymuşlardı. Neyse ki tepkiler üzerine geri adım attılar.

Şimdi ise Ladik Şubesi'nin kapatılmak isteniyor. Nedeni ise zarar etmesi.

Nüfusu 20 binin üzerindeki bir ilçede, PTT şubesini kapatacaklarmış.

İlçede yaşlı nüfusun fazla olduğu, gençlerin iş bulabilmek umuduyla Samsun'a ya da başka şehirlere göç ettikleri doğru.

Ladik'e en yakın ilçe Havza ya da bilemediniz Kavak. Şimdi bu yaşlı vatandaşlar ilçeden minibüse binip, PTT hizmetleri için Havza ya da Kavak'a mı gitsinler?

Kamu adına görev yapan bu kurumlar hizmet verirken 'kar hesabı' mı yapacaklar?

Samsun'un göbeğinde duran doğru dürüst gelir bile elde etmeyen iki mobil aracına o dönemin parasıyla 22 bin lira kira ödeyenler, Ladikliyi niye düşünmez ki?

Halka hizmetten tasarruf mu olur?

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Turgay Sözen
    1 ay önce
    Bir Nüfus Kimlik Kartı 16,5 liraya kargoda geliyor. Nasıl Zarar Eder?

Son Yazılar