ZORLAMAYIN KALDIRIN GİTSİN!
Gülsüm ATİK

Gülsüm ATİK

ZORLAMAYIN KALDIRIN GİTSİN!

21 Mayıs 2019 - 09:15

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim sistemini açıkladı.

Liselerdeki yeni eğitim modelinde hazır olun zorunlu dersler; Türk Dili ve Edebiyatı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi. Matematik ve fen bilimleri ise seçmeli

Bu dersler isteğe bağlı seçilecek.

Yeni sistemin diğer detayları; 9. sınıfta beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar, müzik, sağlık bilgisi, trafik kültürü mecburi ders olmaktan çıktı.

Ayrıca fizik, kimya, biyoloji dersleri yerine birinci dönemde doğa bilimleri deneyimi, ikinci dönemde doğada enerji ve enerji dönüşümleri geldi. 

Tarih ve coğrafya derslerinin yerini ise, birinci dönemde sosyal bilimler deneyimi, ikinci dönemde sosyal bilim çalışmaları aldı. 

Ortak dersler; Türk dili ve edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil 1, matematik uygulamaları 1, doğa bilimleri deneyimi ve sosyal bilimler deneyimi olarak sıralandı.

10. ve 11. sınıftaki ortak dersler; Türk dili ve edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, bilgi kuramı ve uygulamaları oldu.

12. sınıftaki ortak dersler Türk dili ve edebiyatı, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile din kültürü ve ahlak bilgisi olarak tespit edildi.

Öğrenciler ortak derslerin yanı sıra 10, 11 ve 12’nci sınıflarda yabancı dil, matematik, fen bilimleri, sosyal ve beşerî bilimler gruplarından da en az bir ders seçmek mecburiyetinde olacak.

Durum bu.

Matematik, fizik, kimya, biyoloji hayatın ta kendisi değil mi?

Bunları bilmeden yaşam olur mu?

100 yıl önce geometri kitabı yazan bir liderin bıraktığı ülkeden, 100 yıl sonra matematiği seçmeli ders yapan bir eğitime.

Aslında bunu böyle yavaş yavaş yapmayın artık.

Bir defada kaldırın bu sistemi, medrese eğitimini geri getirin olsun bitsin. 

Siz sağ biz selamet.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar