• Reklam
KONUSUZ!
Mehmet Can ÖGE

Mehmet Can ÖGE

KONUSUZ!

18 Nisan 2019 - 09:14

*Kına gecelerinde türkü söyleyen kadın sesine dikkat ederseniz hep aynı ince ses tonudur. Bence ülkenin dört bir yanındaki tüm kına gecelerinde aynı kadın türkü söylüyor. Mobil bir insan kendisi. Gezici çalşıyor.

*MSN zamanlarından berbat bir anıya sahibim. Yirmili yaşlardayım. Neyse efendim, hanım arkadaşımla kameralı sohbet ediyoruz. Ben böyle karizmatik duruyorum, sürekli açımı ayarlıyorum falan. Kendinden emin gülüşler, jest ve mimikler derken akıyorum hocam adeta. İnce de bir müzik çalıyor ki of! Tabancayım! Ama tabi yaz mevsimi, arkamda da pencere açık. Tüm o buram buram ihtiras kokan ambiyansın ortasında arkamdaki pencereden o ahlaksız yarasasının girmesiyle benim "hıııaaaaaaa" diye havaya fırlamam, koşarak kaçmam, yarasanın peşimden gelmesi, kızın gördükleri ve ben ekranda yokken duydukları... Daha fazla anlatmayı yüreğim kaldırmıyor. Kötüydü yani.

*Geçenlerde eve tamirata gelen cam balkoncu kedimden korktu. ‘Abi bu çok büyük, bir şey yapar mı?’ diye sordu. ‘Yapar’ dedim. ‘Zorla senet bile imzalattırır.’

*Gizli gizli Adnan Şenses ve Aleyna Tilki dinliyorum. Biri gelip ‘Ne dinliyorsun?’ diye sorunca ‘Pink Floyd’ diyorum. Önyargılar utansın. 

*Ne zaman B planı yapsam, A planını unutuyorum.

*Çukur dizisindeki Cumali Koçovalı’nın sesi, Leyla ile Mecnun dizisindeki İsmail abiye ne kadar benziyor yalnız!

* ‘Yaş otuz beş, yolun yarısı eder’ diyen Cahit Sıtkı Tarancı’nın 46 yaşında hayata gözlerini yumması…

*Her Ramazan ayında dikkat ederim. Magnum reklamlarındaki kadınlar oruç tutmuyorlar.

*Seçim günlerinde oy zarfını yalayarak kapatan birçok seçmen dikkatimi çeker. Son seçimde oy vermeye gittiğimde gördüğüm amca ise zarf yalama olayını bambaşka bir boyuta taşıyıp adeta zarfla duygusal bir bağ kurdu. Yalamaktan çok daha ötesiydi. Müşahitler dahil herkes çok korkmuştu.

*Bazı yabancı film isimlerinin Türkçe çevirileri çok abuk oluyor gerçekten. Geçmiş zamanda ‘Çok kötü şeyler’ anlamına gelen ‘Very Bad Things’ diye bir film vardı. Çeviriye hazır olun: ‘Hiç Hesapta Yokken’

*Doğada insan dışında hiçbir canlı yoktur ki karşısındakine kumpas kursun, ayak kaydırsın, lobi yapsın. Hiçbir kaplandan böyle tavırlar göremezsiniz mesela. En fazla karınlarını doyurmak için birbirlerini yiyorlar.

*Dünyanın en yaramaz hayvanı olan maymunların anatomi olarak insana en yakın canlı olması da ayrıca anlamlı bir konu.

*Yaklaşık 200 bilim insanı çalıştığı ve uzay bilimi alanında son yılların en önemli gelişmelerden biri olarak kayda geçen kara delik fotoğrafını görmüşsünüzdür. Dünyadan 500 milyon trilyon km (500 kentilyon km, yaklaşık 53 milyon ışık yılı) uzaktaki kara deliğin fotoğrafı… Arkadaşım fotoğrafı beğenmedi. Burun kıvırdı. Ona göre fotoğrafı hareketli çekmişler. Netleyememişler.

*Ünlü düşünür Aristoteles şöyle diyor: ‘Birçok kişinin yaşamı, isteklerini doyurma yollarını aramakla geçer.’

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar