Atakum Belediyesi'ne kocaman bir teşekkür
Reklam
Miraç ÖZTÜRK

Miraç ÖZTÜRK

YAZI İŞLERİ

Atakum Belediyesi'ne kocaman bir teşekkür

28 Aralık 2020 - 06:33

 

Ve sonunda sesimizi duyan birileri çıktı... Yıllardır yazarım, çizerim, Samsunlu sanatçılar adına festivaller, öykü yarışmaları düzenlensin, film festivalleri yapılsın, sokaklara, caddelere isimleri verilsin diye...

 

Nihayet, bu konuda çok güzel bir haber aldım. 

 

Atakum Belediyesi, Samsunlu yazar, aydın, devrimci Vedat Türkali adına bir edebiyat yarışması düzenliyor. Roman, öykü, şiir ve çeviri kurmaca dallarında ödüller verilecek olan bu yarışmanın bir diğer güzel yanı ise, seçici kurulu. Kimler yok ki... 

 

Doğan Hızlan, Zülfü Livaneli, Deniz Türkali, Gonca Özmen, Kemal Varol ve Yavuz Ekinci’den oluşan ödül jürisini duyduğumda çok sevindim. 

 

Samsun'un gerçekten ihtiyacı olan, hep bir yanı ile eksik kalan bir alanda yapılan bu yarışmayı düzenleyen, bu fikri ortaya atan ve yeşermesine neden olan herkese teşekkürü bir borç biliyorum. 

 

Dediğim gibi Samsun büyük yazarların, müzisyenlerin, tiyatrocuların şehri. Vahi Öz'den tutun da Orhan Gencebay'a, Cemal Safi'den Aliye Rona'ya, Rafet Ekiz'den Mehmet Aslantuğ'a kadar o kadar geniş bir yelpaze var ki... 

 

Bu sanatçılar adına düzenlenebilecek onlarca yarışma olabilir. Sinemadan, tiyatroya, şiirden müziğe kadar her alanda değerli isimlerimiz var. 

 

Bu manada, Atakum Belediyesi'nin bu çalışması çok değerli. Öğrendiğim kadarıyla, eğer pandemi süreci yavaşlarsa veya tam olarak ortadan kalkarsa bu jüri mayıs ayında Samsun'a gelecek. Düşünebiliyor musunuz, Zülfü Livaneli gibi değerli bir aydın, sanatçı Samsun'da sevenleriyle buluşacak. Bence çok ama çok değerli bir iş bu. 

 

Gönül ister ki diğer belediyeler de buna benzer çalışmalara imza atsınlar. Hatta ulusal festivaller düzenlesinler. Çünkü bu kentin buna çok ihtiyacı var. 

 

Unutmayalım ki bu tarz etkinlikler şehrin havasını da değiştirir. Gündeme asayiş olayları ile saçma sapan haberlerle gelen Samsun, bir anda edebiyatın, tiyatronun, müziğin kalbinin attığı bir şehir olabilir. Çünkü içinde bu potansiyeli fazlasıyla barındırıyor. Ayrıca, bu kentin gençleri de kültürel her faaliyete adeta hasret. 

 

Şöyle ki pandemi sürecinden önce de Devlet Opera Balesi'nde biletler satışa çıktığı andan itibaren hemen tükeniyordu. Çünkü insanlar kültürel bir faaliyete katılmayı, orada sanata doymayı, stres atmayı o kadar çok istiyorlar ki...

 

Samsun maalesef Atakum'daki bar kültürüne teslim olmuş vaziyette. Yapılacak en büyük etkinlik oradaki bir bara, eğlence merkezine gidip bir şeyler içmek, canlı müzikte iki şarkı dinlemek... Başkaca yapılabilecek bir şey yok. Ne sokak festivalleri var, ne tiyatro, ne sinema, ne de başka şeyler. 

 

Şehri yönetenler artık bu eksikliğin farkına varmalı. Samsun'u bir sanat merkezi haline getirmeli. Tabii ki bunu yaparken de önemli bir nokta daha var. Olayı siyasileştirmemeli. Mesela bugüne kadar Vedat Türkali ile ilgili bir şeyin yapılmama nedeni O'nun tabiri caizse "azılı bir komünist" olması. Öldüğünde bile kimseden bir açıklama gelmedi. Oysa ki Türkali, edebiyatı ile aydınlanmacı görüşleri ile Türkiye'nin sayılı yazarlarından, senaristlerinden birisi. Öyle ki bir kızı sinema oyuncusu, oğlu ise başarılı bir yönetmen. 

 

Sanatın siyaseti olmaz. Evet, sanatçı her dönemde muhalif olmalıdır. Orası da ayrı bir konu tabii ki. Çünkü sanat dediğimiz olgu, toplumun eksiklerini, yanlışlarını, geri kalmışlığını gözler önüne sermediği müddetçe sanat sıfatına haiz olamaz.

 

Sonuç olarak, yapılan iş övgüye değer. Ve beni de fazlasıyla heyecanlandırdı. Umarım, devamı gelir. Bu kentin değerlerine sahip çıkılır. Ayrım yapmadan, sanatçıyı, sanatı, "sizden-bizden" diye ayırmadan güzel çalışmalara imza atılır. Ve kentin havası değişir. 

 

Sağlıcakla kalın...

 

 

Yarışmaya katılmak isteyenler için not: 

 

Samsun Atakum Belediyesi Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri başvuruları başladı. Edebiyat ödülleri roman, şiir, öykü ve çeviri kurmaca dallarında verilecek.

 

Ödüllere bir takvim yılı (1 Ocak-31 Aralık) içinde yayınlanmış eserler başvurabilir. 2020 yılında kovid-19 sebebiyle yayınlanan eser sayısı azaldığı için 2021 mayıs ayında verilecek ödüle katılacak eserlerin yayın tarihi bir yıl daha geri alınarak 1 Ocak 2019-31 Aralık 2020 olarak belirlenmiştir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar