TEGV'DEN ÇAĞRI VAR
Miraç ÖZTÜRK

Miraç ÖZTÜRK

YAZI İŞLERİ

TEGV'DEN ÇAĞRI VAR

22 Haziran 2020 - 11:21

Bundan tam 25 yıl önce "Eğitim şanstır. Eğitim haktır" diyerek yola çıkan ve bu süre zarfında binlerce çocuğun elinden tutan, hayatlarına dokunan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) yeni eğitim alanı arıyor.

Çocuklarımıza daha güvenli ve çocuk dostu bir mekan sunabilmek amacıyla taşımak durumunda kaldığı etkinlik noktası için, Samsun il sınırları içinde yine dezavantajlı bir bölgede yer arayışını sürdüren TEGV, çözüm önerileri için destekleri beklerken, aradıkları yeni yer ile ilgili şu bilgileri veriyor:

- 200-300 m² kapalı alan, yaklaşık 100 m² açık alan (tercihen)

- Yürüme mesafesinde en az 1-2 ilkokul/ortaokul bulunan

- Tercihen müstakil bina ya da bağımsız girişli, bahçeli bölünebilir dükkan

Belediyeler, kamu kurumları, yetkililer muhakkak bu konu hakkında TEGV ile iletişime geçecek ve yeni yer arayışında yardımcı olacaklardır inancını taşıyorum. Bize düşen de bu ihtiyacı yetkililere, kamuoyuna duyurmak...

Madem TEGV'den açıldı konu, o zaman biraz da neler yaptığını anlatmanın da zamanı geldi. Özellikle Samsun ekibi, o kadar güzel işlere imza atıyor ki içlerinde gönüllüsü olan tanıdıklarım vasıtasıyla bunlara canlı şahit olmak da ayrı bir gurur meselesi.

Peki, ne yapıyor TEGV?

İlköğrenim çağındaki çocukların çağdaş ve evrensel değerler ile cumhuriyetin temel ilkelerine sahip, donanımlı ve nitelikli bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla devlet tarafından verilen temel eğitimlerine destek olmayı esas alıyor.  2002’den bu yana 3 bin 385 gönüllüsü ile yaklaşık 60 bin çocuğa bilişimden sanata, matematikten fene, yabancı dillerden edebiyata kadar eğitim desteği sunuyor.

"EĞİTİM GÜÇLENDİRİR! EĞİTİM ŞANSTIR! EĞİTİM HAKTIR!" sloganıyla yola çıkan TEGV ve binlerce gönüllüsü, daha aydınlık bir gelecek için en büyük şansımızın eğitim olduğunu savunuyor.

TEGV, manifestosunda şöyle diyor:

"Çünkü inanıyoruz ki: Eğitim güçtür. Eğitim haktır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bazı çocukların, sahip olabileceği tek güç, tek fırsattır. Eğitim, sadece okumaya-yazmaya, sayı saymaya, bilgi edinmeye değil, öncelikle kendi gücünü keşfetmeye ve hayatta kalmaya yarar!

Çocukları nasıl soğuktan korumak için giydiriyorsak, yorulmasınlar diye kucağımızda taşıyorsak…

Kendi ayakları üstünde durabilsinler diye çocuklarımızı eğitimle desteklemek gerekir.

Biz, sevgiyle yaklaştığımız, bilgiyle donattığımız çocuklarımıza dimdik yürümelerini, hayata karşı daha güçlü durmalarını sağlayacak becerileri ve özgüveni kazandırdığımıza inanıyoruz.

Çocuklarımız için okulun tamamlayıcısı, sokağın ve riskli ortamların alternatifiyiz.

TEGV’de çocuklarımız özgür bir ortamda en gelişmiş ülkelerdeki eğitim anlayışıyla tanışıyorlar. Çoğu gençlerden oluşan gönüllü ablalar ve ağabeyler, hayata bakışlarıyla çocuklarımıza örnek oluyorlar.

 

Hayata zor koşullarda başlayan birçok insan, sadece eğitim sayesinde, başarılı bir iş insanı, sanatçı, bilim insanı veya üst düzey yönetici olabiliyor.

Biz de özellikle eğitim olanaklarının sınırlı olduğu bölgelerde, 20 yılda 2 milyondan fazla çocuğumuzu, eğitimin gücüyle destekledik.

Yeni programlarımızla, yeni umutlara. Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir."

Samsun'da da çok güzel işlere imza atan ve çocuklarımızın yüreğine dokunan TEGV'in yeni eğitim yeri arayışının hızla sonlanması dileğiyle, her faaliyetlerinde bir "gönüllüsü" olarak yanlarında olduğumu belirterek, yeni başarılara imza atmasını, çocuklarımızın hayatlarını değiştirmesini heyecanla bekliyorum.

Unutmayın, "Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir."

Selam ve saygıyla...

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar