LİGİ BİTTİ Mİ SANDINIZ?
Reklam
  • Reklam
Murat Küçük

Murat Küçük

LİGİ BİTTİ Mİ SANDINIZ?

09 Aralık 2020 - 10:18

Yazıma hafta içi peş peşe bizleri yasa boğan Kovid- 19 illetinden hayatlarını kaybeden Recep Hun, Haluk Irmak, Güven Gümüşdağ ve son olarak Adem Kurukaya’ya Allah’tan rahmet dileyerek başlamak istiyorum.

 

Samsunspor’a ve Samsun futboluna hizmet eden bu çok önemli spor adamlarını son yolculuklarına uğurladık, mekanları cennet olsun. 

 

Yine bu arada Kovid-19 illetiyle savaşı kazanan Yüksel Yıldırım başkana ve yöneticimize de geçmiş olsun diyorum. Aman dikkat! Çok dikkat. Bu illet koparıyor bizi sevdiklerimizden. 

 

Menemonspor maçı, bizim için hedef ve zirve için çok önemliydi. Devreye en iyi puan durumuyla girmek, ikinci devreye çok daha güçlü başlamak için devre arasına kadar en az puan kaybı hedefiyle maça başladık. 

 

Daha maçın on dakikası, tamamlanmadan şok! 

 

Bir defans kurgusu hatasıyla maçın altıncı dakikasında, 0-1 geri düştük. Maça Samsunspor geçen haftaya oranla pres yapmadan rakibin oynamasına müsaade ederek başladı. 

 

İlk 10 dakikada rakip tehlikeli ataklarla gol pozisyonuna girerken, Samsunspor’dan beklediğimiz oyunu topa sahip olma becerisini göremedik. 

 

Maçın 10 dakikası geçildi. Samsunspor oyun hakimiyetini ele almaya başladı. Oyunda dengeyi kurdu, beraberliği yakaladı. Oyuna, böyle devam ederse galibiyetin gelmesi sürpriz olmayacaktı. 

 

Samsunspor’da oyuncuların, oyunu dikine oynamayı öğrenmeleri lazım. Gereksiz çok yan pas yapıyorlar. İlk 20 dakika Samsunspor bariz dört gol pozisyonunu değerlendiremedi. Bu ligde futbol oynayan oyuncunun bu tip pozisyonları, gole çevirememesi şanssızlık değil beceriksizliktir. 

 

Şu bir gerçek ki bu takımın golcüsü Nadir Çiftçi olamaz. Bu sorun acil çözülmeli. Gol atmaz demiyorum. Ama bir golcü asla değil. 

 

10. dakikadan sonra oyun hakimiyetini ele alan Samsunspor, oyunun son 15 dakikasına yine çok temposuz bir oyunla devam etti. Hücumda, Guido Koçer’in çabası dışında Burak Çalığı, bir pozisyon hariç oyunda göremeden Nadir’in bir golüyle devreye 1-1’lik sonuçla girdik. 

 

Yine klişe olacak ama Kubilay’dan başka, forvet hattının dışında hücuma destek yok. Samsunspor bu olmamalı. 

 

İlk 45 dakikada Samsunsporun, geçen haftaki oyununu mumla aradık. Bu dalgalanma niye!

İkinci yarıya Samsunspor, beraberliğin verdiği etkiyle daha hızlı başlar diye tahmin ederken, çok temposuz başladı. 

 

Maç, karşılıklı ataklara döndü. Topa sahip olayım derken, yan pas ve kaleciye geri pas hastalığından dolayı rakibi devamlı Samsunspor’un kalesinde görür olduk. 

 

60. dakikada oyuncunun, ayağına kramp girmesi de işin trajikomik yanı. Çok ümit bağlanan başkanın öve öve bitiremediği Saviçeviç‘i sahada gören oldu mu? Acaba işin başka bir yönü de Samsunspor’un yabancılarını toplasan rakipteki bir yabancı oyuncu kalitesine, erişmediğini gördük. 

 

Burada transferin hangi kriterlere göre yapıldığını sorgulamak gerekmiyor mu? Rakipteki bir Camara, bir Anane kadar yabancı oyuncuda mı bulamadık? Artık mazeretlerin arkasına sığınmaktan vaz geçin.

Bir hafta iyi, bir hafta kötü Samsunspor görmek istemiyoruz. Burak Çalık’a gösterilen sabır acaba geçmişteki performans mı, yoksa tecrübesine mi? 

 

Altyapıdan bir oyuncuya, yabancılara ve Burak Çalık’a gösterilen sabır gösterilseydi, şuan 3-4 oyuncu kazanmıştı Samsunspor. Hiç mi oyuncu yok altyapımızda? 

 

Eminim ki en az 6 -7 tane şans verilecek oyuncu vardır. Ama biz yarışmacı takımız ya, yarışmacı takımın adı var kendi yok. Bu oyuncuları da maalesef izlemek zorunda kalıyoruz. Her şeye rağmen de, umudumuzu kaybetmiyoruz. 

 

Futbol böyle bir şey işte. Bazen ligin kalitesi gereği bu futbolla zirve yarışında olabiliyorsun. En azından sana ‘zirvedeyiz ya daha ne istiyorsun diyorlar.’ 

 

Ben günü kurtaran değil iyi futbolla sonuca giden Samsunspor istiyorum. Ya Siz?

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Erdal
    4 ay önce
    Sayın küçük yazınızı okudum eleştirilerinize sonuna kadar katılıyorum neyine kıyamıyorlar bu burak çalıkın yağni sahada yürüyüşü bile insanı futboldan soğutuyor.

Son Yazılar