Scout nedir?
Mustafa ATASEVEN

Mustafa ATASEVEN

Scout nedir?

14 Kasım 2021 - 12:58

 

Scout kelimesi, Türkçeye çevirdiğimizde, izci anlamına geliyor, genel tanımı ise keşfe çıkan, keşfeden.

Scout'lar ikiye ayrılıyor; futbolcu takipçileri ve rakip taktik analistleri. Şirket ya da kulüp bünyesinde çalışabildikleri gibi dışarıdan danışman olarak da farklı takımlara hizmet veriyorlar.

 

Yetenek avcıları scout ekipleri, yaş grubuna göre uzmanlaşıyorlar ve bu grupların en genci 7-8 yaş aralığı. Her scout danışmanı kendi yaş grubundaki tüm futbolcuları, yıl boyunca oynadıkları tüm maçlarda yakından izliyor, gelişimlerini takip ediyorlar.

 

Yani öyle transfere doğrudan etki eden insanlar değiller. Hatta kulüplerin sezon başı transfer planlamasında da sadece raporlarını sunuyor ve geri kalan tüm işleri yönetim kurulu ve teknik ekip hallediyor.

 

Yaklaşık 17 yıldır gazetecilik mesleğini yapıyorum. Bu süre zarfında scout ekibinin Samsunspor’da ki kadar konuşulup hedefe konduğuna hiç şahit olmadım!

 

Öyle bir algı oldu ki sanki transferlerin hepsini scout yapmış gibi bir düşünce yayıldı.

 

Burada sorgulanması gereken bu algının yayılmasın kim istedi?

 

Yukarıda belirttiğim gibi scout ekibinde görevli olanlar, bir futbolcunun alınıp alınmamasına karar verecek merci değil. Sadece takip ettikleri oyuncuların, sezon başından sonuna kadar tüm maçların izleyip takıma faydası olup olmayacağı yönünde rapor sunabilirler.

 

Samsunspor’un yollarını ayırdığı scout çalışanlarının nasıl rapor sunduğunu, sundukları rapora göre mi transfer yapıldığını bilmeden yargılamak kolay.

 

Önce bunların bilinmesi lazım. Yoksa vurun abalıya mantığı ile hareket edilirse bu kulüpten daha çok kelle gider, daha çok isim gelir geçer…

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar