• Reklam
AHİLİK AHA DÖNÜŞTÜ
Mustafa DÖVER

Mustafa DÖVER

Dünya İşleri

AHİLİK AHA DÖNÜŞTÜ

14 Eylül 2018 - 09:30

Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethetmeden önce bir sabah tebdili kıyafet ederek, çıktığı Edirne’de çarşıda alış veriş yapmaya başladığı sırada birinci malı satın alıp, ikinci mal istediğinde satmayan siftah için arkadaşına gönderen esnaf anlayışı.

Yabancı bir kumaş taciri Osmanlı’da bir kumaş imalathanesinin mallarını beğenip hepsini almak isterken, mal sahibinin kumaşları ayarlarken bir top kumaşı ayırdığını görür. Yabancı tacir bu hareketin sebebini sorunca “Onu sana veremem, kusurludur” cevabını alır.

Ecnebi 'Ziyanı yok, önemli değil' dese de Osmanlı esnafı o kumaş topunu vermemekte direnir.

 “Benim malımın kusurlu olduğunu siz biliyorsunuz. Ama onu kendi ülkenizde satarken alıcılarınız benim bunu size söylediğimi bilmeyecekler ve ben onlara kusurlu mal satmış olacağım. Burada Osmanlının gururu, şeref ve haysiyeti rencide olacak, bizi de hilekar zannedecekler." cevabını veren eşsiz zihniyet.

Halka hileli mal satan, fazla para alan, ürünü kusurlu olan, hakka girenlerin olmadığı, haram helalin gözetildiği, yapanların da pabuçları dama atılan ve bu nedenle utancından iş yapamaz hale gelen dışlanan esnaf anlayışı.

İşte bunların hepsi Ahilik anlayışında mevcut.

Ne yazık ki, günümüzde bu esnaf ahlakını parmakla arar, bulamaz hale geldik.

Ahilik ocağında yetişen II. Bayezid'ın aşçısı olan Yahya Baba pirinçleri salavat getire getire ayıklar, yağını tekbirle eritir, tuzunu besmeleyle, suyunu Fatihalarla salarmış.

Bir avuçta olsa tükenmeyen pirinci ve yaşadığı olay sonrasında Hakk'a yürüyüşü yüzyıllar sonra hala konuşulur.

Bunları neden mi anlattım?

Dolar kuru üzerinden fırsatçılık yapıp, dolarla işi dahi olmayanların devletini, vatandaşını düşünmeden fahiş fiyat artışlarına yönelmesinden, hileli ürünler satmaya başlamalarından.

Sürekli yazıyoruz düzelene kadar da yazacağız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı konuşmada kriz olmadığını manipülasyon olduğuna dikkat çekti.

Ve ekledi, "Döviz bahanesiyle sattıkları ürünlere zam yapanlar iflah olmayacaktır. Bunlar Ahilikle alakası yok. Hukuk sistemini çalıştıracağız." uyarısının ardından devletim tüm kademeleri harekete geçti.

Cumhurbaşkanının bu çıkışının ardından piyasada döviz kuru üzerinden fırsatçılık yapanlar Ahilik döneminde olduğu gibi kendilerinin de pabuçlarının dama atılacağı korkusuyla hata dönüşlerine başladı.

Şu bir gerçek ülkenin yaşadığı ekonomik saldırı döneminde ceplerini doldurmaya çalışanlar hem bu dünyada, hem de ebedi hayatta mutlak hesap verecek.

Ahilik anlayışını artık aha dönüştürenlerden hesap sorulacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar