GEÇİNEMİYORUZ MİTİNGİ
Naci Altuncu

Naci Altuncu

Z-YORUM

GEÇİNEMİYORUZ MİTİNGİ

21 Mart 2022 - 08:34

19 Mart 2022 Cumartesi günü Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda, KESK'in düzenlediği ‘Geçinemiyoruz’ mitingi yapıldı.

Bir bölge mitingiydi.

Tokat'tan Gümüşhane ve Bayburt'a, Artvin'den Sinop'a kadar tüm iller (Karadeniz bölgesinin doğudaki illeri) bu mitinge katıldı.

Katılım iyiydi. Katılımcılar. Shell kavşağında toplanıp kortejler halinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler. Yürüyüş disiplinli ve çok düzenli bir şekilde yapıldı. Diğer illerden gelen katılımcılar, toplanma yerine getirildi ve her ilin kortejleri düzenlenerek çok kısa sürede yürüyüş başlatıldı. KESK görevlileri tüm katılımcılara hem rehberlik ettiler hem de güven verecek bir kortej kontrolünü ve güvenliğini eksiksiz sürdürdüler.

Bölgede hava koşulları zordu. Bölgenin tamamında kar ve yağmur yoğun olarak yaşanırken bile mitingden vazgeçilmedi. Bölge illeri kar-kış demedi, yağmura-çamura bakmadı, soğuğa ve uzun yollara hiç aldırmadan, kimi iller gece, yakın iller ise sabahın köründe otobüslere bindilere ve geldiler. Öncelikle emek ve özgürlük mücadelesinin bu kahramanlarını kutluyorum.

Demokrasi ve hak mücadelelerine şapka çıkartıyorum.

Miting; bana göre görkemli bir mitingdi ve şenlik havasında geçti.

“Kalabalık değildi, daha çok insan olmalıydı, tüm emeklileri, emekçileri, işsizleri, geçinemeyen herkesi burada toplayabilmek gerekliydi…”  diyenler de var.

Unutmayalım ki burası mevcut hükümetin en güçlü olduğu Karadeniz bölgesidir.

Bu soğukta, bu baskı ortamında, bu olumsuz yol koşullarında, en iyisi yapıldı. Eğer bir eksik varsa, olmuşsa o da bizim, yani Samsunluların katılımının azlığından olmuştur.

Sloganlar popüler ve güncel, açılan pankartlar dikkat çekici, yapılan konuşmalar oldukça dolu, gerçekçi ve etkileyici idi.

KESK başta olmak üzere, Samsun KESK şubeler platformunu, tertip komitesini, görevli olan herkesi kutluyorum. Bir de mitinge katılan herkese ve güvenliği sağlayan emniyet güçlerine teşekkür ediyorum.

Uzun bir aradan sonra Samsun'da böyle bir miting, beni ve emek örgütlerinden gelmiş olan emekli arkadaşlarımı çok umutlandırdı. Hepimiz mutlu olduk. Diğer illerden gelen ve birlikte geçmişte yapılmış olan birçok eylemde, mitingde birlikte olduğumuz arkadaşımızla buluştuk, görüştük, kucaklaştık, hasbihal eyledik, hasret giderdik.

Tabiidir ki geçimin ne kadar zorlaştığını, açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edildiğimizi, çocuklarımızın işsizliğini, torunlarımızı kuru kuruya sevmek zorunda bırakıldığımızı, sağlık sorunlarımızı v.s. birçok derdimizi de konuştuk.

Dedik ki, artık yeter. Bu düzen değişmeli. Değişecek.

Değişim şart oldu.

En çok beğendiğim bir sloganla bitireyim:

“Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var!”

CIZZZ!!!

Cumartesi günü hava soğuktu ve mitinge baştan sona kadar katılamayacağımı, yürüyüşe katılmadan doğrudan meydana gidebileceğimi düşünerek evden çıktım. Fakat ayaklarım beni Shell kavşağına götürünce yürüyüşe de mitinge de sonuna kadar katıldım.

Yürüyüş için, kortej alanına girerken görevli polis ‘katılacak mısın?’ diye sorunca,

-Ben de geçinemiyorum katılacağım tabi dedim.

"O zaman buyurun" diyerek beni davet eder gibi bariyerden geçirmesi çok hoşuma gitti. İşte olması gereken bu!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar