YENİ YIL
Naci Altuncu

Naci Altuncu

Z-YORUM

YENİ YIL

29 Aralık 2021 - 09:42

 

Her yeni yıl, yeni bir umuttur. 

 

Yeni bir başlangıçtır herkes için. 

 

Eski yıl? 

 

Bitmiştir artık. Geçmiştir. Günleri, ayları sayıp bitirmiştir. 12 ay, 365 gün yaşanan güzellikleri, çirkinlikleri, beklentileri, heyecanları, yapılanları, yapılmayanları, mutlulukları, sevinçleri... Ve sıkıntılarını alıp gitmiştir artık (2 gün sonra gidecek). 

 

2020 ve 2021 yılları, pandemi koşullarında geçen yıllar oldu. Bu iki yıl boyunca; kapanmalar, açılmalar, yasaklar, kısıtlamalar, hastalıklar ve ölümler yaşandı. İnsanlar işlerini, aşlarını kaybetti. Hastaneler doldu taştı. Okullar kapandı. Eğitim ve sağlık, birinci sorun oldu. Yoksulluk alabildiğine yaygınlaştı. Orta sınıf bitirildi. Bu arada zenginler daha zenginleşti. Servetine servet katanların sayısı hızla yükseldi. 

 

Dünya kutuplaşmayı bile unuttu. Herkes can derdine düştü. Büyük ülke, güçlü devlet, kalkınmış toplum, gelişmekte olan, geri kalmış olan-olmayan benzer sıkıntıları aynı anda birlikte yaşadılar.  Sonuç olarak hepsi ama hepsi korona virüs önünde diz çöktü. İlaçlar etkisiz, tıp şaşkın ve yetersiz, insanlar çaresiz kaldı. 

 

Koronaya yakalananların sayısı dünyada 300 milyondan fazla, ölenlerin sayısı ise 10 milyon oldu. Türkiye de ise açıklanan resmi rakamlara göre; 10 milyondan fazla kişi hasta olurken, 81 bin 526 kişi yaşamını yitirdi.  

 

Dünya ve insanlık kapkaranlık bir bilinmeze doğru giderken, 2021’de aşının bulunmasıyla umutlar yeniden yeşermeye başladı. İnsanlık, şimdilik kısmen de olsa bir nefes aldı. 

 

Çıkışı yine bilim sağladı. Bu da bir kez daha bize gösterdi ki eğitimde, sağlıkta, gelişmekte, çağdaşlaşmakta tek yol var, o yol bilimdir.  

 

“Hayatta en hakiki mürşid ilimdir.” 

 

2022’den…

 

Beklenti çok. 

 

Sıkıntı var ama umut yığınla. 

 

Dilek ve temenniler ise klasik. Mutlu yıllar, sağlıklı yıllar, başarı dolu yıllar… Allah 2021’i aratmasın; savaşlar bitsin, hastalıklar yaşanmasın.

 

Yeni işlere, yeni ilişkilere başlayacaklar da olacak. 

 

Var olanları bitirenler de…

 

Hiçbir şeyi değiştiremeyecekler ise yine çoğunluğu oluşturacak. 

 

2021 biterken herkes herkese; sağlık, mutluluk ve başarılar dilesin. 

 

2022 yılı ve sonra gelecek yıllar tüm dünya halklarına barış, özgürlük, demokrasi, refah ve mutluluklar getirsin. 

 

İyi seneler… 

 

Cızzz!!!

 

Beşiktaş taraftarlar, sosyal medya üzerinden Beşiktaş yönetimine, Katar'daki Süper Kupa finaline gitmeme çağrısı yaptı. 

 

Başta siyah beyazlı tribünlerin en etkili taraftar grubu olan Çarşı, başta olmak üzere taraftarlar #KatarOlayıYatar etiketiyle takımın Fraport TAV Antalyaspor ile oynayacağı Süper Kupa finalinin boykot edilmesini istedi.  

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar