ÇOCUKLUĞUMA DOKUNMA
Reklam
  • Reklam
Nagihan Şen

Nagihan Şen

Umut Tozu

ÇOCUKLUĞUMA DOKUNMA

16 Ekim 2020 - 08:37

Dünyada ciddi bir problem olan istismar ne yazık ki artık ülkemizde de çok sık rastlanan bir vaka haline gelmiş bulunmaktadır. Ben bu yazımda ensest (aile içi istismar) konusunu ele alacağım. Ensest ilişkiyi tercih etmemin sebebi bunu yaşayan mağdurlara ışık tutmak istediğimdendir.

Belki bu yazıyı okuyan ve şu an hali hazırda bu istismara maruz kalan bir kişiye çıkış yolu göstermiş olacağım. Ya da uzun yıllar önce bu istismara maruz kalıp susan bir insanın, konuşmasını sağlayacağım.
 

Öncelikle ensest nedir?

 

Ensest, sözcük olarak Türk Dil Kurumu tarafından 'aile içi yasak ilişki' olarak tanımlanıyor.
 

Peki, bu istismara maruz kalan bir çocuk, bu durumun ne olduğunu bilebilir mi?
 

Hayır, bilemez.
 

Çünkü o kadar küçük ve dünyası o kadar temiz ki ona uygulanan bu istismarı sevgi olarak nitelendirir.

Peki, ya biz kapanan kapılar arkasında neler yaşandığını biliyor muyuz?
 

Gündüz yan yana oturduğumuz bir arkadaşımızın akşam evine gittiğinde ne yaşadığını, nelere maruz kaldığını bilebilir miyiz?
 

Hayır, bunu da bilemeyiz. Çünkü bu yaşanılan şey kapalı kapılar arkasında tutulur. Elalem ne der, kolu komşuya rezil oluruz, aman sus kızım kimse bilmesin vs…


Bu tarz zihniyette insanlar olduğu sürece de hep kapı arkasında kalacaktır.

Sizce böyle bir suçta cezalar ne kadar caydırıcı ya da böyle bir davada iyi hal indirimine gidilir mi?
 

Bu da ayrı tartışılması, irdelenmesi gereken bir konu.

Bu konuyu sizler için psikolog Aslıhan Şener eşliğinde bir kaç soru ile ele almak istiyorum.

* İstismar nerede başlar?
Çocuk istismarı, çocuğun fiziksel ya da psikolojik gelişimini olumsuz olarak etkileyen davranışlardır. 18 yaşın altındaki çocukların ya da ergenlere yapılan, bedensel ve/ya psikolojik olarak sağlıklarına zarar veren, fiziksel, duygusal, cinsel ya da zihinsel gelişimlerini engelleyen tutum ve davranışlardır.

* Çocuklar çoğunlukla yabancılar tarafından cinsel istismara uğrar gibi bir algı var ancak son dönemde yaşananlar bunun pek de öyle olmadığını gösteriyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?
 

Aksine tüm dünyada yapılan araştırmalar istismarın çocuğun tanıdığı kişiler tarafından gerçekleştiğini söylüyor. Yani asıl tehlike yakınınızda. Dolayısıyla ailelerin ‘bizde olmaz’ yanılgısını bırakıp çocuklarına ilişki kurduğu kişiler konusunda dikkatli olması gerektiğini öğretmeliler.

* Biz genel olarak teması seven bir toplumuz. Çocukları da genel olarak sarılarak, öperek severiz. Peki, çocukların gerçek sevgi ile istismarı ayırabilmeleri için bizim çocuklarla kurduğumuz yakınlık nasıl olmalıdır?
 

Maalesef evet. Pandemi dolayısıyla bu durum gözle görülür düzeyde azalmış olsa da istismar için bu engel değil. Çocuk bir bireydir ve onu öperken ondan izin almamız gerekir. Çocukların isteklerine saygı duymamız gerekir, böylece çocuk saygı, sevgiyle ve istismar davranışı arasındaki farkı daha kolay kavrar.

* Çocuklar bu duruma maruz kaldıklarında nasıl tepki verirler? Anlatırlar mı? Yoksa söylemekten çekinirler mi?
 

Bu durum çocuktan çocuğa değişkenlik gösterir. Ancak genelde saklama eğilimi gösterirler. Bundaki sebep inanılmayacağını düşünme, tehditlere maruz kalma gibi durumlar olabiliyor.

* Çocuğun fiziksel istismara uğradığını düşünüyorsak ne yapmalıyız?
 

Çocukla sakin bir şekilde konuşulmaya çalışılmalıdır. Eğer ebeveyn bunu yapamıyorsa bir uzmana başvurmalarında yarar vardır. Çocuğun hareketleri ve açıklamaları çok önemlidir. Çocuk bunu dile getiremese de oyunlarla, resimlerle anlatabilir. Ebeveynler çocuklarına inanmalı ve şüpheli kişinin hareketi tekrarlaması ihtimaline karşı çocuklarını korumalıdır.

* Çocuk istismarını engellemek için ebeveynlere ne gibi görevler düşüyor?
 

Ailelerin sosyal medyayı daha dikkatli kullanmaları gerekiyor. Günümüzde teknoloji çok ilerlediği için istismarcı birey çocuğun her bilgisine ulaşabilir duruma geldi. Çocuklara beden bilgisi vermeleri gerekiyor. Çocuk, özel bölgelerini bilmeli ve oraya başka bir bireyin dokunmaması gerektiğini öğrenmeli. Yaşadığı herhangi bir durumda ‘hayır, istemiyorum’ diyebilmeli ya da ‘imdat’ diye bağırmayı bilmeli. En önemlisi de ailesi çocuğun hep yanında olacağını ilk günden itibaren hissettirmeli.

* Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
 

Bu konu çok önemli bir konu. Çünkü istismara uğrayan çocuk hayat boyu bunun izini taşır. Çocuklara güven duymayı, sevmeyi ve bunun yanı sıra kendilerini koruma yöntemlerini aşılamalıyız. Çocuk istismarı hakkında daha geniş kapsamlı önlemler almalı ve çocuğumuzu emanet ettiğimiz en yakınlarımız bile olsa dikkatli olmalıyız.

Çocuklarınıza susmak yerine konuşmayı öğretin, hadi kızım amcandır öpsün, hadi oğlum koş dayın seni sevsin demeyin. Sevginin sadece temas yolu ile olabileceğini öğretmeyin. Onlara özel bölgelerini anlatın ve kimsenin dokunmasına izin vermemeleri gerektiğini anlatın. Ve en önemlisi de onlara arkadaş olmayı, onları dinlemeyi, onların cümlelerini önem vermeyi öğrenin. Umarım bu yazım ile birilerinin hayatlarına dokunabilirim.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • KEMAL CAN KARGÜN
    1 ay önce
    Ne kadar haklı bir konuya değinmişsin ağzına yüreğine sağlık

Son Yazılar