2020 YILI GEZEGENLERİN GERİ GİTME TABLOSU (2)
Reklam
  • Reklam
Nazan ÖNGİDEN

Nazan ÖNGİDEN

2020 YILI GEZEGENLERİN GERİ GİTME TABLOSU (2)

13 Mart 2020 - 11:11

Geçen hafta başladığımız gökyüzünde gezegenlerin geri gitme hareketini kaldığımız yerden sürdürüyoruz (*)

Satürn retrosu;iş ile ilgili duraklamalar, otorite ile ilgili sorunlar görülebilir. Zamanın akışında göreceli olarak bir ağırlaşma hissedilebilir. İçsel dayanıklık ve direnç artabilir, inat kronikleşebilir. Katı disiplin, kendini aşırı kontrol etme, savunma mekanizmalarını sık kullanma ve depresyona girme olasıdır. 

Kişiyi aşağı çeken, ürkek, çekingen ve güvensiz yapan, başarısızlığa iten korkuları ile yüzleşmek ve kariyer planlaması yapmak için uygun bir ön hazırlık dönemidir. Sağlık açısından kemik,eklem (bilhassa diz eklemi) diş, tırnak ve cilt sorunları artabilir. Satürn temsilindeki kurşun etkisi içe çökebileceğinden ağır metal zehirlenmelerine dikkat!!

Geri gitme tarihi 

İleri gitme tarihi

11 Mayıs (1 derece Kova burcu) 29 Eylül(25 derece Oğlak burcu)

Uranüs retrosu; hayatın hızı, heyecanı ve sürprizleri bir miktar düşebilir. Kişinin zihinsel enerjisi içe yöneleceğinden topluma karşı yabancılaşma görülebilir. Bu süreçte kişi zihninde kendiliğinden oluşan bilinç akışlarını bir film seyircisi gibi izleyebilir. Keskin sezgiler ve orijinal yaratıcılık artacağından içte biriken enerjiler Uranüs ileri gitmeye başladığında "evreka" etkisiyle dışarıya fışkırabilir. 

Diğer yandan dışarıya serbestçe akamayan enerjiler içten içe isyan duygusunu körükleyebilir. Sağlık açısından yoğun bir elektriklenmeye neden olabilir. Eğer kişide toprak elementi de zayısa çarpılmalara veya elektrik kontağı arızalarına yol açabilir. Nörolojik rahatsızlıklar bilhassa Alzheimer artabilir.  

Geri gitme tarihi 

İleri gitme tarihi

15 Ağustos (10 derece Boğa) 14 Ocak 21(6 derece Boğa burcu)

Neptün retrosu; kişi ilhamlarını, hayallerini ve vizyon gücünü dış dünyaya yansıtmakta sıkıntı çekebilir. Kaos ve sis etkisi iç dünyasına hakim olabilir. Ruhsal duyarlılık, empati, fedakarlık, merhamet ve şefkat hislerinde artış olabilir. Diğer  yandan dış dünyanın hızlı akışına bir es verip biraz dinlenmek ve gevşemek için uygun bir zamandır. Aynı zamanda hastalıktan toparlanmak için de bir nevi nekahet dönemi yerine geçebilir. 

Ayrıca katı gerçeklerden hırpalanan ruhu bir parça hayallerle yumuşatmak, sanatla beslemek şifa terapisi etkisi yaratır. Maneviyatı güçlendirmek, evren ile bağının farkına varmak ve birliği hisssetmek için oldukça elverişli bir dönemdir. Sadece gıda, ilaç, gaz zehirlenmelerine dikkat etmekte yarar vardır. Suda boğulma ile deniz yolculuklarında aksamalar ve kazalar görülmesi olasıdır... 

Geri gitme tarihi

İleri gitme tarihi
23 Haziran(20 derece Balık burcu)  29 Kasım(18 derece Balık burcu)

Pluto retrosu; sınır ötesi gezegenlerin geri gitme süreleri diğer gezegenlerden daha uzun olduğundan yaşarken etkilerini net olarak ayırt etmek zordur. Bilhassa Pluto retrosu içte biriken enerjileri ağır ağır açığa çıkaracağından kişiyi kademe kademe değiştirip dönüştürme gücü taşır. 

Bu süreçte içsel güçlerimizi doğru kullanıp kullanmadığımız büyük bir önem taşır. Çünkü Pluto'nun karşı konulmaz bir kışkırtma ve ayartma gücü vardır. Bizi tam anlamıyla bir güç ve acizlik deneyimden geçirir. Hayatımızdan neleri elememiz ve nelerden vazgeçmemiz gerektiği konusunda sınava sokar.

Bu süreçte takıntı ve saplantılar yoğunlaşabilir. Doğum haritasının genel durumu da destekliyorsa kişiyi ciddi psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklarla karşı karşıya bırakabilir. Yanı başında Satürn de yer aldığından Pluto retrosu uzun ve karanlık bir tünel etkisi yapabilir. Işık sızıyordur ancak uzaktadır ve yol da uzundur...

Geri gitme tarihi 

İleri gitme tarihi
25 Nisan (24 derece Oğlak burcu)  14 Ekim (22 derece Oğlak burcu)

Chiron retrosu; Satürn ile Uranüs arasında dolanan bu büyük asteroit artık doğum haritası yorumlarında dikkate alındığından ona da kısaca değinmekte yarar var. Chiron hepimizde ayrı kanayan "iyileşmeyen yara" nın varlığına işaret eder. Geri gitme süreci öncelikle kişinin bu yarayı iyileştirmek için gösterdiği çabaya karşılık gelir. Kişinin kendi yarasını iyileştirme çabası hiç farkına varmadan bir başkasının yarasına merhem olur. Chiron'un ironisidir bu..

Geri gitme tarihi 

İleri gitme tarihi;

11Temmuz (9 derece Koç burcu) 16 Aralık (4 derece Koç burcu) 

(*) Burada ele aldığımız günlük gökyüzüne ait gezegenlerin retrosudur. Bir de kişinin doğum haritasında geri giden gezegenlerin etkisi vardır. Bu ikisi benzer özellikler gösterse de ayrı bir inceleme konusudur.

                        

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar